Pražská rada odvolala kvůli šikaně ředitele malešické školy

Rada hlavního města odvolala ředitele střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. Trojice tamních studentů několik týdnů šikanovala svou angličtinářku, sám Bártl odmítal z případu vyvodit odpovědnost dřív, než ho prošetří školní inspekce.

Ředitel střední průmyslové školy v Malešicích František Bártl
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Šikana zjevně probíhala rozsáhle a masivně v rámci kolektivu a trvalo to více než jeden dva dny – několik týdnů, doufám, že ne měsíců,“ prohlásil po jednání rady náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). „Seznámil jsem kolegy se situací, která se na škole děla, a došli jsme k závěru, že škola potřebuje nové vedení, aby dostala impuls pokračovat ve skvělých výsledcích.“

Praha je zřizovatelem malešické střední, na odchodu ředitele Bártla se radní shodli jednomyslně. Kancelář opustí už v pátek. Školu provizorně povede jeden z jeho zástupců. Zástupkyně Tatjana Kubíková, která případ šikany často kometuje, to podle Dolínka nebude. Nového ředitele by škola měla mít od léta.

Video Náměstek Dolínek: Jde o selhání jednotlivců, ne systému
video

Náměstek Dolínek: Jde o selhání jednotlivců, ne systému

Náměstek Dolínek: Jde o selhání jednotlivců, ne systému

Ředitel odstoupit odmítal

Pětapadesátiletou učitelku šikanovala trojice zletilých studentů druhého ročníku několik týdnů. Žena později zemřela, vedení školy vyloučilo, že by smrt souvisela se šikanou, pedagožka měla delší dobu zdravotní problémy. Mladíci dostali trojku z chování a byli podmíněně vyloučeni. Poté, co záběry šikany unikly na veřejnost, je ve hře i jejich úplné vyloučení.

Sám Bártl poté, co se případ dostal na veřejnost, odstoupit odmítal. „Pokud se prokáže pochybení na mé straně, vyvodím z toho důsledky. Ale neudělám z toho precedens pro výtečníky po všech koutech republiky,“ prohlásil; pokud by funkci opustil, ukázal by tím žákům cestu k odstranění ředitele. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se následně nechala slyšet, že ji tato slova překvapila.

Nyní, po rozhodnutí rady, Bártl zvažuje opravné prostředky. „Je to pro mě nová informace. Mrzí mě, že rada rozhodla bez znalosti věci a na základě nějakých jiných indicií, které mně nejsou známy,“ uvedl. Pokud bude mít úvazek, chce na škole zůstat jako učitel.

Ministerstvo školství chce kvůli Malešicím připravit návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí na školách. Například by měl umožnit okamžité vykazování agresorů ze školy. Praha podle Dolínka hodlá zvýšit částku, kterou dává na prevenci patologických jevů. Minulý týden se hovořilo o tom, že by se mohly posilovat školní psychologické týmy ze dvou na tři členy.

Zeman: Agresor patří do pasťáku

K případu se vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman; odejít by podle něj mělo celé vedení školy. „Kolektivní odpovědnost platí i v tomto případě. Nemůže se stát, že když jste úspěšní, mohou za to všichni, a když jste neúspěšní, může za to jenom jeden, v daném případě ředitel.“

Podmínečné vyloučení tří mladíků za dostatečný trest nepovažuje. „Když se podíváte na videozáznamy, no tak ten kluk, co je hlavní organizátor, patří do pasťáku,“ prohlásil při návštěvě Libereckého kraje. „Vyloučení, natož podmíněné vyloučení je příliš slabým trestem, protože ho může přijmout jiná škola a lidé tohoto typu by se měli skutečně umisťovat do k tomu určených zařízení.“

Právě vyloučení je přitom momentálně ve hře. Škola s magistrátem řeší zahájení správního řízení, které by mohlo vést k odchodu tří agresorů. Zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková serveru iDdnes.cz řekla, že podle právního rozboru by škola mohla při novém řízení trest jen snížit. Tuto interpretaci ale odmítla inspekce a dnes i Dolínek.

„Odvolaný ředitel postupoval prazvláštně, protože si dělal právní výklady, které cosi konstatují, a přitom školský zákon sděluje, jak se má konat,“ řekl náměstek. Magistrát má podle něj odvolací funkci a nemá rozhodovat. „Škola sama má konat, my se k tomu můžeme vyjadřovat.“