Esemeskový krk má stále více mladých lidí. Trpí bolestmi zad i hlavy

Používání mobilních telefonů a tabletů vede stále více lidí do ordinací fyzioterapeutů. Do ambulancí přicházejí už i studenti středních a vysokých škol, kteří následky pociťují i v pozdějším věku. Nemoci páteře už jsou také druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. 

Lidé se při psaní textových zpráv nebo při brouzdání na internetu nad mobilem většinou hrbí. Podle ředitelky Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaely Tomanové tím dochází k velké zátěži krční páteře. Oproti normálnímu postavení je na ni vyvíjen tlak v síle dvaceti pěti až třiceti kilogramů.

Takzvaný esemeskový krk, v Americe nazývaný text neck, pak mají nejčastěji lidé, kteří tráví sklonění nad telefonem nebo tabletem i několik hodin denně. Výsledkem jsou bolesti zad, ramen, ale i hlavy.

Video Události
video

Mladé trápí bolesti zad kvůli mobilům a tabletům

Vše ještě zhoršuje kombinace s dlouhým sezením u počítače. Lidé se sedavým zaměstnáním přitom plní ordinace už od 90. let. „Jsou to nejčastěji bolesti hlavy, brnění do ramen, do rukou, bolesti hrudní páteře. Někdy ale i bolesti bederní páteře,“ uvedla fyzioterapeutka Rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová.

Problém je často v tom, že lidé mají monitor nebo klávesnici na straně stolu místo vpředu a neustále se k nim otáčejí. V nesprávné výšce pak bývá i postavení monitoru a židle. „Monitor je nízko, což vás nutí k vytaženému krku a přetížení krční a hrudní páteře,“ upozorňuje Moravcová.

Na zahleděné lidi s mobilem upozorňují i cedule

O tom, že jsou lidé do telefonů zahledění stále víc, svědčí už i pouliční značení. Na nejdelší pěší zóně Götgatan ve švédském Stockholmu například nedávno vznikla značka upozorňující chodce na nepozornost ostatních kolemjdoucích. Cílem je všechny vyzvat, aby se zamysleli nad svým chováním v ulicích a nebyli bezohlední.

 
Speciální značení mají i v belgických Antverpách. Na chodník zde namalovali zvláštní pruh pro ty, kteří se při chůzi dívají do mobilu. Snaží se tak zamezit nehodám a úrazům na ulici. Stejný pruh funguje třeba i ve Washingtonu nebo v Číně. 

V Německu loni dokonce vzniklo nové slovo „smombie“. Složenina ze slov „zombie“ a „smartphone“ poukazuje na to, že lidé, kteří při chůzi koukají do svých mobilů a vráží tak do ostatních, jsou vlastně takové zombie. 


YouTube je pak plné videí s lidmi, kteří na ulici bourají do pouličních lamp, sloupků nebo padají ze schodů. Žena v Birminghamu dokonce při používání telefonu spadla do městského kanálu.