S výukou o migraci pomáhá školám Člověk v tísni

Člověk v tísni pomáhá na školách s výukou o migraci. Lektoři žákům například vypráví pohádky nebo promítají dokumentární filmy. Cílem projektu je ukázat, že na migraci neexistuje jednotný názor, a učit žáky kriticky myslet.

Humanitární organizace Člověk v tísni pomáhá učitelům s výukou o migraci. Nabízí jak lektory a semináře, tak také vzdělávací portál Jeden svět na školách, který učitelům zprostředkovává materiály a dokumentární filmy. Ti totiž přiznávají, že téma migrace není pro výuku nic jednoduchého.

Lektoři Člověka v tísni ve školách v souvislosti s uprchlickou krizí nejčastěji vypráví pohádky. Žáci pak řeší, na čí straně je v příběhu větší vina, a často se neshodnou. Cílem projektu je ukázat, že každý má svůj pohled na věc a každý prožívá věci jinak. Žáci by se také měli naučit, že na migraci neexistuje jeden správný pohled.

Video Události
video

S výukou o migraci pomáhá Člověk v tísni

Kromě takovýchto příběhů pouští lektoři žákům i dokumentární filmy, o kterých mají možnost následně debatovat a přemýšlet, co v nich snímek vyvolal pozitivního a negativního. „Hlavní je učit děti kriticky myslet, diskutovat, dívat se na problém z více úhlů pohledu a nepřijímat jenom jednoduchá řešení,“ řekla jedna z lektorek Vlasta Vyčichlová. S jejími slovy souhlasí i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Důležité je, aby se v našich školách podporovalo to, že je důležité myslet,“ uvedla ministryně.

Na vzdělávacím portálu Jeden svět na školách je už devět filmů, které se věnují migraci, a další budou přibývat. Zároveň roste i počet škol, které projekt aktivně využívají. Momentálně jich je už přes tři tisíce.