Prezident ztrácí sebeovládání a jeho rétorika Česku škodí, míní Štěch

„Myslím si, že prezident poslední dobou ztrácí schopnost sebeovládání,“ komentoval předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) výrok prezidenta Miloše Zemana o použití kalašnikovu k odstranění premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zeman zapomíná na to, že by měl do jisté míry jít příkladem, myslí si Štěch.

Video Studio ČT24
video

Štěch: Prezident ztrácí sebeovládání a jeho rétorika Česku škodí

„Kdybych měl použít adekvátní slova, tak by to byla slova, která v televizi ani říci nemůžu. Je to ostuda a je to nebezpečné,“ řekl předseda Senátu. „Čekal bych, že prezident, který jmenoval předsedu vládu, by se spíše měl ptát, proč tuto vládu odvolávat,“ poukázal na to, že si současná vláda vede velice dobře.

„V atmosféře je cítit, že si premiér s prezidentem úplně nerozumí,“ popsal Štěch atmosféru setkání nejvyšších českých ústavních činitelů s tím, že i přesto často Zeman se Sobotkou dojdou ke shodě. „Prezident čeká na každou chybičku, která mu dá možnost na premiéra zaútočit,“ dodal Štěch s tím, že prezident by měl změnit rétoriku, protože tato rétorika České republice škodí.

Prezident by neměl vyhrožovat ani v žertu, myslí si Dienstbier

„Podle mého názoru je to výrok tak leda prezidenta nějaké banánové republiky,“ varoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), že se takto prezident civilizované země nemůže vyjadřovat. „Podněcování k útoku na veřejného činitele je trestným činem,“ dodal s tím, že chápe, že mělo jít o legraci, každý to tak ale chápat nemusí. „Ani v žertu by neměl prezident vyhrožovat teroristickým útokem,“ shrnul.

Video Události, komentáře
video

Veleba: Sobotka by měl pochopit, že jde o nadsázku

„Nechce-li pronášet výroky jako prezident, může svou funkci položit a hovořit jako Miloš Zeman. Jako prezident ale musí reprezentovat Českou republiku,“ řekl politolog Kamil Švec.

Veleba: Sobotka by měl pochopit, že jde o nadsázku

„Je to zjevný bonmot a zjevná nadsázka,“ domnívá se senátor a předseda SPO Jan Veleba, podle něhož prezident nemluvil o premiérovi, mluvil obecně, a dokonce zdůraznil prezidentskou funkci. Chybu vidí naopak u Sobotky, který by podle něho měl více chodit mezi lidi. „Já bych na jeho místě udělal chlapa a vůbec na to nereagoval,“ doporučil Sobotkovi.