Majitel domu ve Frýdku-Místku druhou zimu netopí v bytech. Zodpovídá se z útisku

Nájemníci bytů v bývalém hasičském domě na Malém náměstí ve Frýdku-Místku už druhou zimu mrznou. Majitel vypověděl smlouvu dodavateli tepla a v celém domě netopí, přestože lidé platí zálohy. Teď jim navíc nechal vypnout i elektřinu na chodbě. Za útisk už kvůli tomu dostal u soudu podmínku, ale odvolal se, takže rozsudek není pravomocný. Čelí také obžalobě, že dům získal podvodem.

Nájemníci, kterých žije v šesti bytech domu šestnáct, jsou přesvědčeni, že vlastník domu dělá vše proto, aby je donutil k vystěhování. „Snaží se nám maximálně znepříjemnit život a donutit nás, abychom vypověděli nájemní smlouvy,“ uvedl nájemník Tomáš Literák.

Lidé topí přímotopy, v bytech mají přesto nejvýš 11 stupňů

Za současných mrazů musí rodina zapnout v bytě šest přímotopů, které si koupila, aby se aspoň trochu zahřála. „Měsíčně nás to stojí asi pět a půl tisíce korun,“ uvedl Literák. I tak mají v bytě jen asi jedenáct stupňů.

Jejich sousedé Plucnarovi se raději na zimu odstěhovali. „Býváme v zimě u rodičů nebo na chalupě, kde si můžeme zatopit,“ uvedla Bronislava Plucnarová.

Redaktor ČT: Nájemníci domu ve Frýdku-Místku druhou zimu mrznou

Jakub Smolík, který je profesionálním hasičem v Třinci, odmítl pro Českou televizi své jednání komentovat. „Nepřeji si, abyste mě obtěžovali,“ zněla jeho odpověď na otázky. Světla na chodbách domu nesvítila už loni v lednu. Tehdy však elektroměr odvezl dodavatel elektřiny, kterému majitel neplatil faktury. Nyní o odmontování elektroměru požádal sám.

Soud potrestal vlastníka podmínkou, odvolal se

Teplo nechal vypnout poprvé v roce 2014. Tvrdil, že nájemníci platí příliš nízké zálohy a někteří prý dlužili za vyúčtování. Nájemníci to však důrazně popírají. Dal jim za pravdu i Okresní soud ve Frýdku-Místku, podle kterého se Smolík svým jednáním dopustil útisku. Proti rozsudku z minulého srpna se však odvolal. Odvolací řízení dosud neproběhlo, takže rozsudek není pravomocný.

Kvůli tomu, jakým způsobem dům získal, je Smolík spolu se dvěma dalšími muži obžalován ze zpronevěry a podvodu. Dům z roku 1928 patřil Sboru dobrovolných hasičů Místek. Hasiči se na objekt tehdy složili. Bývala tam i hasičárna. Podle státního zástupce objekt získal podvodem.

Podle žalobce majitel získal dům podvodem

Smolík, který byl také dobrovolným hasičem, udělal ve spolku pomocí účelově nastrčených lidí převrat. Stal se jeho starostou a pak prosadil, aby valná hromada schválila, že mu dům s šesti byty prodá za 12 milionů. Tržní hodnota byla přitom více než 17 milionů. Vzal si úvěr, na který ručí domem. Podle obžaloby sboru nakonec zaplatil jen 7 milionů. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Dobrovolní hasiči také zpochybňují změnu majitele domu, který byl důležitým zdrojem příjmů sboru. Argumentují, že při klíčové valné hromadě byly porušeny stanovy sboru. Případem šikanovaných nájemníků se opět zabývá i policie, protože podali na Smolíka několik trestních oznámení.

Nájemníci podali několik trestních oznámení

Aktuálně jim však nikdo neumí pomoci. Podle předsedy ostravského sdružení nájemníků by měli podat takzvanou určovací žalobu. „Pokud pronajímatel neposkytuje nájemníkům služby spojené s užíváním bytů, tak by měli podat určovací žalobu. Soud by mohl rozhodnout o předběžném opatření, kterým by mu plnění povinností uložil,“ uvedl předseda sdružení Jan Vozárik.

Nájemníci však vyčkávají. „Nevěříme, že tím něčeho dosáhneme. Jen by nás to stálo desítky tisíc korun, které by nám nikdy nikdo nevrátil,“ uvedl Tomáš Literák. Kromě zaplacení advokáta by museli u soudu složit jistinu. „I když by mu třeba soud nařídil naše náklady uhradit, obáváme se, že by to neudělal,“ dodal Literák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 8 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 9 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 9 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 17 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 20 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 21 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 22 hhodinami
Načítání...