Meteorologové varují před větrem a jazyky, nejvíce bude sněžit na Šumavě

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silným sněžením, větrem a tvorbou sněhových jazyků. Ty hrozí zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku. Výstraha platí do čtvrtečního rána. Sněžit bude nejvíce na Šumavě. Do rána by tam mělo připadnout až 20 centimetrů. V nižších polohách pod 500 m. n. m. meteorologové předpovídají déšť. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Sněžení komplikovalo dopravu na řadě míst republiky

V noci na středu se hory dočkaly vydatného sněžení, na které v úterý upozorňovali meteorologové. Nejvíce sněhu, kolem 20 centimetrů, napadlo na Šumavě. Sněžilo ale i v Krušných horách, na Vysočině, v Jeseníkách nebo Beskydech. 

Nepříznivé povětrnostní podmínky se podepsaly na řadě dopravních nehod. Od úterního odpoledne zaznamenali na jihu Čech kvůli počasí tři desítky nehod, ve středu ráno policisté evidovali dvě takové nehody. Několik nehod se ráno stalo i v Libereckém kraji, kde sice byly srážky jen mírné, ale ranní teploty byly kolem nuly a vozovky tam místy namrzaly.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Sněžení na Šumavě

Zatímco motoristům počasí život zkomplikovalo, radovat se mohou vyznavači zimních sportů. Nový sníh už v úterý umožnil zahájit úpravu běžeckých tratích v okolí Božího Daru, kde byl ve středu pro běžkaře upraven asi 13 kilometrů dlouhý Velký okruh Ježíškovy cesty.

„Na víkend by měly být připraveny už i trasy v okolí Perninku, Abertam, Jelení a Horní Blatné. Na hřebenech jsou téměř všechny trasy sjízdné i bez strojové úpravy,“ řekla manažerka společnosti První krušnohorská Eva Nduwimana.

Od soboty čekají metorologové celodenní mráz

Sněžit má podle meteorologů nadále. Do čtvrtečního rána připadne na Šumavě dalších až 20 centimetrů sněhu, zatímco na ostatních horách bude opět sněžit o něco míň. „Ve čtvrtek a v pátek se budou srážky smíšené vyskytovat už jen v polohách pod 300 m n. m.,“ uvedl meteorolog Pavel Borovička z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teploty v nižších polohách budou až do pátku vystupovat během dne většinou nad bod mrazu, takže případný nový sníh může odtávat. Od soboty už meteorologové očekávají celodenní mráz.

 Plzeňský a Jihočeský kraj

Sněhové či smíšené srážky spolu se silným nárazovým větrem potrápily ve středu řidiče v Plzeňském kraji, zejména na Šumavě. Sníh padal i ve vyšších polohách v Českém lese - na Tachovsku a Domažlicku. Všechny silnice přesto byly podle odpoledního vyjádření krajských silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné.

Během dopoledne na Šumavě zesílil vítr a na řadě míst se tvořily závěje. Například na Prášilsku už dopoledne silnice mizela pod sněhem a silničáři se tam museli celý den vracet. V oblasti Horské Kvildy přes noc na středu napadlo asi dvacet centimetrů sněhu. V sousední Kvildě už nestačily k odklízení sněhu lopaty, někteří lidé proto vyjeli s frézami.

Vítr ve středu na Šumavě dosahoval rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. V nejvyšších polohách tam v podvečer leželo až půl metru sněhu. Jak v 18:15 informoval přímo z Horské Kvildy reportér ČT Zdeněk Mlnařík, sněžit už tam sice přestalo, stále ale foukal vítr.

Video Události za okamžik a počasí
video

Předpověď počasí

Podobná situace byla i v sousedním Jihočeském kraji. „Většina našich aut je od dvou hodin v terénu. Během noci sněžilo, padal déšť se sněhem, pršelo, foukal silný vítr. Nejvíce sněhu napadlo na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku a Prachaticku,“ uvedl dispečer jihočeských krajských silničářů Otakar Zich. 

V okolí Bučiny a Březníku leží mezi 50 a 60 centimetry. „Přes noc napadlo až 20 centimetrů sněhu. Například na Churáňově teď leží 34 centimetrů,“ uvedla Svatava Křivancová z ČHMÚ. Místy se v kraji tvořila i ledovka. „Hlavně ve vyšších polohách na Prachaticku, ale i na Strakonicku u Blatné nebo Volyně,“ podotkl Zich. 

Z úterního odpoledne a večera mají krajští policisté nahlášené zhruba tři desítky nehod, které souvisí s počasím. „Jednalo se o osobní auta i kamiony. Žádná z nehod nebyla vážná. Evidujeme jen jednu nebo dvě nehody, kde je příčinou počasí,“ uvedl ve středu ráno tiskový mluvčí krajských policistů Jiří Matzner.

Střední Čechy

Ledovka se tvořila i ve středních Čechách. Řidiči museli být opatrní hlavně na silnicích prvních tříd na Mladoboleslavsku, Nymbursku, Kolínsku, Kutnohorsku, Benešovsku, Příbramsku, Kladensku a Rakovnicku. Na Mělnicku potom hlavně v lesních úsecích, křižovatkách a mostech, kde se tvořilo náledí. Ledovku policisté zaznamenali také u obce Velké Všelisy na Mladoboleslavsku nebo u Křivoklátu na Rakovnicku.

Vysočina

Také na Vysočině ležel na silnicích po nočních sněhových přeháňkách rozbředlý sníh a vozovky místy namrzaly. Silničáři proto na řidiče od rána apelovali, aby při řízení dbali zvýšené opatrnosti.

Na Vysočině zůstal ráno po nočních sněhových přeháňkách rozbředlý sníh na silnicích nižších tříd, sněžení se vyhnulo jen Havlíčkobrodsku. Hlavní tahy byly po chemickém ošetření mokré. Teploty se na Vysočině po ránu držely kolem bodu mrazu. Sněžit má i přes den.

Silničáři měli venku techniku celou noc, jezdila asi stovka sypačů. Silnice namrzala mezi Stonařovem a Třeští. Další zledovatělý úsek nahlásili řidiči po ránu u obce Výčapy na Třebíčsku. Auta tam stála a čekala na sypač.

Postupně se na většinu území kraje vrátí sněhové přeháňky a ve vyšších polohách kraje by se na silnicích kvůli nárazovému větru mohly tvořit sněhové jazyky.

Ústecký kraj

Ledovka po ránu komplikovala řidičům a chodcům cestu také v Ústeckém kraji, zejména v jižních částech kraje. Ve vyšších polohách se tvořily sněhové jazyky. Ke dvěma nehodám policisté vyjeli na Chomutovsku, další se stala na Litoměřicku, v Ústí nad Labem a Teplicích. Na severu Čech bude podle předpovědi meteorologů zataženo. V Krušných horách bude sněžit a foukat silný vítr.

Královéhradecký a Liberecký kraj

Sněžení zkomplikovalo dopravu také na severu republiky. V Jizerských horách a Krkonoších ležela na silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu. Krátce před polednem museli silničáři kvůli zhoršené sjízdnosti až do odvolání uzavřít pro kamiony silnici z Harrachova do Polska.

Teploty byly v Libereckém kraji ráno kolem nuly, vozovky byly po chemickém ošetření mokré, v horských oblastech s vrstvou sněhu. 

Ráno po 5:30 se podle dopravního webu policie stalo v České Lípě a okolí krátce po sobě pět nehod, z toho tři jsou se zraněním. U Provodína se převrátilo vozidlo, další auto havarovalo v ulici U Obecního lesa přímo v České Lípě, nedaleko této nehody se srazila dvě auta. U Nového Boru auto narazilo do svodidel a nehoda se stala i u Sosnové.

Na železničním přejezdu u Rokytnice v Orlických horách se ráno srazil vlak s osobním autem. Spolujezdkyně z vozu při nehodě zemřela, další tři lidé byli zraněni, včetně strojvedoucího a vlakvedoucí vlaku, který při nehodě vykolejil. Lehká zranění utrpěl i řidič auta. Zda nehodu ovlivnilo počasí, se zatím neví.

Video Meteorolog ČHMÚ: V polohách pod 500 metrů bude pršet
video

Meteorolog ČHMÚ: V polohách pod 500 metrů bude pršet

Karlovarský kraj

Silničáři doporučují opatrnost také na silnici směrem na Boží Dar, z Ostrova na Chomutov i silnice na Plzeň. Podle předpovědi meteorologů se navíc sněhové přeháňky mají postupně dostat i do nižších poloh. Vznikat mohou i sněhové jazyky.

Olomoucký kraj

Na Olomoucku, Přerovsku a Šumpersku byly silnice po chemickém posypu ráno holé a mokré. Ve vyšších polohách Prostějovska by si řidiči měli dávat pozor, protože vozovky mohou místy namrzat.

„Venku máme veškerou techniku. Vozovky, které udržujeme chemicky, jsou v nižších polohách holé a mokré a od středních poloh je na nich vrstva rozbředlého sněhu,“ uvedl ráno dispečer jesenické správy silnic.

Zlínský kraj

Ujetý sníh ráno pokrýval i silnice na horách Vsetínska. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR by řidiči měli jet opatrně například na Soláň či na Pustevny. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji byly ráno většinou holé, mokré a chemicky ošetřené.

Moravskoslezský kraj

Sníh komplikoval dopravu v Jeseníkách a Beskydech. Na Vítkovsku se tvořila ledovka. Silnice v těchto místech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V dalších regionech Moravskoslezského kraje jsou sjízdné bez komplikací.

„Na Bruntálsku v noci napadly až tři centimetry sněhu. Silnice tam jsou po chemickém ošetření mokré. Místy zůstávají kašovité zbytky sněhu. Na silnicích nižších tříd, které se nesolí, je ujetá vrstva sněhu krytá posypem,“ uvedla ráno mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková.