Experti: Česku chybí systém dlouhodobé péče o seniory, populace přitom stárne

Lékaři varují, že Česko není připravené na stárnutí populace a také nemá systém dlouhodobé péče o seniory. Přitom se lidé budou dožívat stále vyššího věku. Podle odhadů demografů by mohlo v roce 2025 žít v Česku skoro 600 tisíc lidí starších 80 let.

V současnosti mají muži podle statistické ročenky naději dožít se skoro 76, u žen jen to pak 82 let. Za posledních 15 let se tak délka dožití prodloužila v prvním případě o 4,2 roku, u žen pak o 3,4 roku.

V příštích letech se proto bude zvyšovat podíl lidí starších 80 let: v roce 2025 by mělo být v Česku podle odhadů přes 215 tisíc mužů a přes 375 tisíc žen. V roce 2050 by pak mohlo oslavit 80. narozeniny skoro půl milionu mužů a necelých 700 tisíc žen.

„Indikátorem kvality života jsou roky prožité ve zdraví. Pro českou populaci je to nyní 62 let a nezměnilo se to od roku 1962,“ řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová s tím, že k prodloužení střední délky života nedochází v části života prožité ve zdraví a příliš se nevyvíjí ani služby pro seniory.

Chybí hlavně provázanost sociálního a zdravotního systému

Největším problémem je podle odborníků nedostatečná provázanost zdravotního a sociálního systému. „Zákony, které vydává ministerstvo zdravotnictví, se naprosto míjejí se zákony, které vydává ministerstvo práce a sociálních věcí,“ upozornil místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

  • S tím, jak populace stárne, roste i potřeba přizpůsobit seniorům prostředí, kde žijí. Světová zdravotnická organizace proto vytvořila program Města přátelská seniorům. Zapojené obce slouží jako inspirace, jak zlepšit příležitosti pro aktivitu a zdraví seniorů. Projekt Města přátelská seniorům funguje po celém světě. V Česku se do programu zapojilo už přes padesát obcí.

Zástupci lékařské společnosti, kanceláře Světové zdravotnické organizace a geriatři vyzvali vládu, aby se situací začala okamžitě zabývat, a navrhují zavedení takzvaného ošetřovatelského pojištění, které funguje například v Německu. „Když to u sousedů dobře funguje, tak nevím, proč bychom měli vymýšlet nějaké složité modely,“ myslí si o ošetřovatelském pojištění Fiala. Podle ministryně práce to není řešení a s vlastním zákonem chce přijít do podzimu.

8 minut
Brífink ke stárnutí české populace
Zdroj: ČT24

„Je nezbytné přijmout reformu a zajistit systém, který se přizpůsobí starým lidem, aby starší populace co nejdéle zůstala soběstačná,“ uvedla šéfka kanceláře Světové zdravotnické organizace v Praze Alena Šteflová. Podle ní český systém „není úplně dobře nastaven a výsledek je alarmující“.  

Systém dlouhodobé péče zahrnuje zdravotní i sociální služby. Podle místopředsedy Asociace českých a moravských nemocnic Petra Fialy však zodpovědné resorty – konkrétně ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí - na vytvoření modelu nespolupracují. „Už dvacet let nic nevyřešily. Pro politiky to není priorita.“  

27 minut
Fiala: Zákony ministerstev zdravotnictví a sociálních věcí se míjejí
Zdroj: ČT24

Podle něj je největší překážkou financování - zdravotní pojišťovny prý nechtějí hradit péči v sociálních službách a ministerstvo práce zase nechce přispívat na léčbu. Experti přitom podotýkají, že péče o nesoběstačné klienty v domovech pro seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných je stejná a také stejně stojí. „Nejvíc na dvoukolejnost financování doplácejí pacienti a klienti, ať už jsou ,sociální' nebo ,zdravotní', a ti, kdo se o ně starají,“ dodal Fiala. 

Experti proto doporučují zavést ošetřovatelské pojištění, které existuje například v Německu. Do něho by se měla vyčlenit část peněz ze zdravotního a část peněz ze sociálního pojištění. Podle předběžných odhadů by mohlo jít celkem o 40–50 miliard.

Základ udržení zdraví: Dostatek pohybu

Akční plán pro zdravé stárnutí v Evropě Světové zdravotnické organizace má následující priority: jedním z cílů je zajistit seniorům dostatečnou pohybovou aktivitu, dalším bodem je prevence pádů. Častým úrazem, který seniory trvale připoutá na lůžko, je totiž zlomený krček. Dále mezi priority patří očkování starší populace a prevence infekčních onemocnění. Důraz klade také na podporu neformální péče a společenského začlenění seniorů.

8 minut
Události: Česko selhává v dlouhodobé péči o seniory
Zdroj: ČT24

Na to, jak bude senior žít - hlavně z hlediska zdravotních obtíží - má zásadní vliv životní styl. Rozhodující pro stáří je věk mezi padesátkou a šedesátkou. To, jak se člověk v té době o sebe stará, má podle odborníků zásadní vliv. „Ten, kdo aktivně žil mezi 50 a 60 lety, velmi pravděpodobně bude žít aktivně i potom a jeho stáří pak bude zdravé,“ řekl předseda České lékařské společnosti JEP Štěpán Svačina.

Ve věku 50+ by měla být převaha aerobních aktivit vytrvalostního charakteru, doporučován je běh, rychlá chůze, běžkování nebo jízda na kole. Další doporučení jsou pak stejná jako pro všechny ostatní věkové skupiny, lidé by měli myslet na prevenci a pravidelně a zdravě jíst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 6 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 6 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...