Veterán druhé světové války Alexandr Beer zemřel v 98 letech

Druhé světové války se Alexandr Beer účastnil na východní frontě, kde bojoval za osvobození Československa. Za své činy získal Řád Bílého lva a mnoho dalších vyznamenání. Ve věku 98 let ve čtvrtek zemřel, informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Alexandr Beer
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil rodině Alexandra Beera upřímnou soustrast. „Během svého života byl osobně spjat s důležitými událostmi moderní historie našeho státu. Vždy jsem obdivoval jeho neutuchající životní energii a aktivní působení ve společnosti,“ prohlásil premiér.

„Ve věku 98 let nás dnes opustil generálporučík Alexandr Beer, veterán bojů na východní frontě a nositel Řádu Bílého lva. Čest jeho památce!“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický na svém twitterovém účtu.

Beer byl příslušníkem 1. československé samostatné tankové brigády a zúčastnil se bojů u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve, Žažkova a Dukly. Během bitev byl třikrát raněn.

Nositel nejvyššího státního vyznamenání

Za hrdinství v boji byl oceněn československým válečným křížem a celou řadou dalších vyznamenání. V roce 2012 mu byl prezidentem Václavem Klausem propůjčen Řád Bílého lva.

Letos v květnu ho pak prezident Miloš Zeman povýšil do vyšší generálské hodnosti. Hrdina z bojů druhé světové války se povýšení i přes vysoký věk zúčastnil.