Padáky nad protektorátem. Před 74 lety začaly operace Silver A i Anthropoid

V noci na devětadvacátého prosince 1941 seskočily do území protektorátu Čechy a Morava tři výsadky z Velké Británie a v dějinách tuzemského boje proti nacismu se začaly psát jeho nejslavnější kapitoly: Operace Silver A, Silver B a především Anthropoid, na jejímž konci stál atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Přestože je atentát na Heydricha považovaný za jednu z nejúspěšnějších odbojářských akcí ve všech zemích okupovaných nacisty, začátek československých operací nebyl nejšťastnější. Chybou navigátora z britského letounu Halifax přistáli všichni parašutisté na jiných místech, než původně měli.

Anthropoid: Muži, kteří odstranili Heydricha

Jako první se na území protektorátu snesli parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík ze skupiny Anthropoid. Původně měli seskočit u Ejpovic u Plzně, nakonec ale dopadli o sto kilometrů dál – u hřbitova obce Nehvizdy nedaleko Prahy. „Seskočili ráno místního času v půl čtvrté, počkali do svítání a odešli na místní faru, kde se spojili s Františkem Samkem, místním knězem. Ten jim vysvětlil, kde se nacházejí,“ přibližuje okolnosti seskoku publicista a badatel Libor Pařízek.

Atentát na Heydricha provedli 27. května 1942. „Nacisté během čtyřiadvaceti hodin udělali grandiózní pátrací akci v celém protektorátě,“ dodává historik Jindřich Marek; parašutisté se skrývali i ve světlících domů a po ochabnutí nacistického pátrání jim nabídla pomoc pravoslavná církev – schovali se v cyrilometodějském kostele na Novém Městě.

Skryté parašutisty nacisté odhalili 18. června kvůli exilovému vojákovi a konfidentu gestapa Karlu Čurdovi. Kubiš zemřel během přestřelky v chrámové lodi, Gabčík ukončil život vlastní rukou v kryptě kostela.

Atentát na Reinharda Heydricha
Zdroj: ČT24

Silver A: Úspěch Libuše

Po třinácti minutách je následovali členové skupiny Silver A: Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček. Úkolem jejich operace bylo zajistit vysílačkou Libuše rádiové spojení s exilovou vládou v Londýně a zároveň vytvořit středisko pro koordinaci dalších vysazených parašutistů.

Trojice přistála u Senic na Poděbradsku. Místní lidé zde po nich našli dva padáky i výsadkářskou kombinézu, později se dostaly do rukou gestapu. Prvotní počínání Silver A bylo ovšem úspěšné, radista Potůček se s Londýnem spojil už 9. ledna a do Velké Británie se dařilo předávat důležité informace dalších devět měsíců. Kromě Lázní Bohdaneč používal Potůček k vysílání ještě lokality u lomu Hluboká u Dachova a v Bohdašíně u Červeného Kostelce.

Dnes se Silver A řadí mezi nejúspěšnější tahy londýnské vlády – ačkoli všichni tři muži zahynuli v boji. Valčík s atentátníky na Heydricha v kryptě kostela v Resslově ulici, Bartoš se zastřelil v bezvýchodné situaci po přestřelce s gestapem a Potůčka zezadu zabil na útěku český četník, když usnul vyčerpáním v lesíku nedaleko Pardubic.

Silver B: Debakl Boženy

Prosincové noci 1941 opouštěli letadlo jako poslední Jan Zemek a Vladimír Škácha ze skupiny Silver B, která měla předat radiostanici s krycím názvem Božena odbojové skupině ÚVOD. Dvojice parašutistů dopadla na kraj tohoto lesíka u Kasaliček na Přeloučsku, čili víc než padesát kilometrů daleko od původního místa seskoku ve Ždírci nad Doubravou.

Účastníci operace Silver B se díky pomoci příbuzných jako jediní dočkali konce války, zároveň ale také nesplnili svůj úkol, protože vysílačka Božena se poškodila hned při dopadu, neuspěli ani na žádné z kontaktních adres v protektorátu, které jim měly zajistit zázemí, a muži se museli skrývat. „Pokud selhaly záchytné adresy, nebyla další možnost jak pokračovat v boji,“ uvádí Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu. „Určitě neselhali, nedali se na stranu Němců.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...