Lidé ve střední Evropě jsou svým způsobem rozmazlení a odvykli si, že o demokracii musí bojovat každý den. V Interview ČT24 to řekla poslankyně Národní rady Slovenska Magda Vášáryová. Evropou podle ní nyní prochází strach a nejistota, které se mnohde mění na nenávist. Podle Vášáryové je jen na nás, zda dokážeme společnost přesvědčit, aby přestala podléhat emocím a manipulaci.
Vášáryová: Jsme rozmazlení, za demokracii jsme si odvykli bojovat
„Zažili jsme už několik migračních vln, naposledy z Balkánu. Žádná nevyvolala takový strach, který je přitom iracionální,“ poznamenala k současné uprchlické krizi Vášáryová, podle které se nyní v Evropě vyvinula celá kultura strachu před vším možným.
Díky tomu ale každý pozná, jakými lidmi je obklopený. „Jen v takových situacích lidé ukáží, co v nich skutečně je. Já zírám, protože někteří lidé, o kterých jsem si myslela, že uvažují jako já, tak mi nyní posílají různé ruské propagandy, zmanipulovaná videa a úplně tomu propadli, i když jsou to lidé, kteří už mnohokrát před tím ukázali racionální postoj.“
Slováci například podobně jako Češi chtějí pomoci hlavně křesťanským uprchlíkům. Přesto podle Vášáryové obce na Slovensku odmítly přijmout křesťanské rodiny z Iráku. „Argumentují tím, že je to jiné křesťanství… Po 40 letech, kdy bylo křesťanství komunisty pošlapávané, se nyní obáváme o křesťanské hodnoty. Vždyť je to směšné,“ podotkla.
Problém proto vidí hlavně v tom, že strach a nejistota v lidech se mnohde mění na nenávist a negativní energii, která se někde bude muset vybít. „Každý intelektuál, každá matka, učitel nebo kněz kdo má trochu odvahy, k tomu musí něco říct a začít to brzdit. Racionální argumenty vůči iracionálním představám jsou velmi slabý nástroj, ale musíme to udělat. Z minulosti máme příklady lidí, kteří toho byli schopní,“ upozornila.
Strach lidí ale přiživují i politici, kteří na téma uprchlíků sbírají politické body. Na Slovensku jsou navíc na začátku března volby: „Pan premiér (Robert Fico, pozn. red.) už mluví o tom, že každý uprchlík je terorista. Už je v koncích, nemá více než 38 procent hlasů a chtěl by víc. Uvidíme, zda po Vánocích a po Novém roce hysterie v rodinách trochu opadne.“
Dnes demokracie je, zítra už být nemusí
Evropa navíc podle Vášáryové nyní prochází několika fázemi. Jednu nazývá revoluce zvýšených očekávání: „Každý říká, že si tu svobodu představoval jinak. Ptám se jich, co si teda představovali. Že budeme mít jachty na Jadranu?“
Lidé podle političky nejsou zvyklí, že o demokracii musí bojovat každý den. „Chceme se hlavně bavit a aby to udělal za nás někdo jiný… Dnes demokracie je, zítra už nemusí být. V historii jsme se o tom přesvědčili mnohokrát,“ obává se.
Obdivuje proto postoje kancléřky Angely Merkelové. „Musíme se naučit čelit těmto výzvám. Nebude tu ráj, představa, že už nikdy nebudeme mít žádné konflikty a budeme si užívat… Měli bychom usilovat o to, abychom se vrátili k základním evropským hodnotám. Abychom věděli, co znamená svoboda, mravní imperativ a přestali jsme podléhat emocím a manipulaci,“ domnívá se Vášáryová.
Lidé ve střední Evropě jsou ale podle ní svým způsobem rozmazlení: „Dostáváme miliardy, na které jsme si nevydělali. To není dobrý výchozí bod pro společnost, která si myslí, že je stále chudá a má pocit, že nemá ještě dost. To je ta revoluce zvýšených očekávání, která může vše zničit stejně jako jiné revoluce. Obávám se, že někteří lidé nikdy nebudou mít dost.“