Twitterový účet premiéra Bohuslava Sobotky napadli hackeři, kteří vyzývali k boji proti uprchlíkům. Ve středu po desáté hodině dopoledne pod Sobotkovým jménem uveřejnili několik xenofobních příspěvků a změnili také popisek, který předsedu vlády nazývá vlastizrádcem. Úřad vlády podá kvůli hackerskému útoku trestní oznámení.
Sobotkův twitter napadli neonacisté. Důkaz, že svou práci dělám dobře, reagoval premiér
V jednom z příspěvků hackeři například napsali, že demokratické elity devastují Evropu a je třeba pozvednout zbraně. Útok hackerů potvrdil mluvčí vlády Martin Ayrer. „Situaci aktuálně řešíme a snažíme se tento útok zastavit,“ uvedl. Později dodal, že úřad podá trestní oznámení.
Sám premiér považuje napadení svého twitterového účtu neonacisty za důkaz, že svou práci dělá dobře. „Pokud můj twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře. Přeji krásné Vánoce všem lidem dobré vůle, kteří odmítají šíření nenávisti, preferují lidskost a podporují demokracii,“ reagoval Sobotka na facebooku.
Falešné tweety se začaly objevovat v krátkých intervalech poté, co premiér napsal příspěvek k odvážení munice z Vrbětic. Vystoupil tam jako host na tiskové konferenci spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem.
Experti: Ztratit heslo k twitteru lze snadno
Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ivo Němečka je pro zabezpečení účtů na sociálních sítích klíčové heslo. To musí být dostatečně silné, a zároveň by nemělo být lehké jej odhadnout. Přitom nemusí jít o nijak komplikovaný text, spíše nějakou frázi, která sama o sobě nemá smysl. „Například heslo ‚Chobotnicesikoupila2kvetiny‘ si zapamatujeme, ale pro útočníka je těžké ho odhalit,“ řekl Němeček.
Kromě silného hesla by ale měli být uživatelé na pozoru i pokud jde o místa, kde se připojují. „Ačkoli samotný twitter může používat šifrované připojení, pokud se například připojíte ke svému účtu z nezabezpečené wi-fi sítě, může snadno dojít k napadení celého připojení, a tím i cílového počítače. I proto je velmi důležité věnovat pozornost komplexní ochraně počítače proti škodlivému software. Dojde-li k napadení počítače, může útočník získat přístup ke všem heslům i datům,“ varoval Němeček.
Dlouhodobě varuje před nacionalismem
Sobotka v poslední době několikrát upozorňoval na nástup nacionalismu a xenofobie v souvislosti s migrační krizí. V polovině prosince napsal dopis evropským lídrům, ve kterém varoval před ztrátou schengenského prostoru. Podle něj je vlajkovou lodí Evropské unie.
Po 17. listopadu kritizoval prezidenta Miloše Zemana za to, že vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky. Prezident se podle předsedy vlády zařadil tímto krokem mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Účastí na akci prý legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.
Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.