Metanolová aféra spustila opatření proti černému lihu. Restrikce ho dostaly na polovinu

Od propuknutí metanolové aféry už uplynuly více než tři roky, podle Unie výrobců a dovozců lihovin kleslo od té doby množství pančovaného alkoholu v ČR zhruba na polovinu. Stojí za tím i nová opatření a přísnější kontroly ze strany celních úředníků. Na trhu by tak v současnosti mělo být pančovaných lihovin historicky nejméně.

Alkohol a štítky
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Třeba ve vizovické likérce je znát, že výrobní proces je pod mnohem větší kontrolou. Pracovnici třeba při kolkování lahví s alkoholem snímají hned dvě kamery. Od roku 2013 jich přibyla zhruba desítka. „Kompletně v celém areálu jsme dneska pod dohledem kamer, což je pro nás z bezpečnostního hlediska v pořádku. Všechny kamery jsou přímo napojeny na celní úřad,“ popisuje ředitel Pavel Dvořáček.

Některé firmy ale musely pod tíhou nových opatření produkci ukončit. Ještě před dvěma lety bylo v České republice registrováno ke značení alkoholu přes 360 osob. Dnes je jejich počet přibližně o dvě stovky nižší. Přísnější pravidla i kontroly podle celníků omezily pančování alkoholu v Česku až o 90 procent. Ročně se tak u nás toho nezdaněného vyprodukují odhadem 2 miliony litrů.

Video Události
video

Události ČT: Nelegálních lihovin ubylo

Velkokapacitní výrobnu odhalili před Vánocemi celníci v Blatnici pod Sv. Antoníčkem. Zabavili stovky litrů etanolu, destilátů různé lihovitosti a tisíce litrů ovocného kvasu. Únik na spotřební dani byl prozatím vyčíslen na 300 tisíc korun. Rozsáhlá akce byla dokončena v druhém prosincovém týdnu. Případem se zabývali celníci z Generálního ředitelství cel ze Zlínského, Olomouckého a Jihomoravského kraje.