Handicapovaní dostanou vyšší příspěvek na péči: Od srpna o 10 procent

Lidé, kteří se kvůli handicapu nedokáží o sebe postarat sami, budou mít od srpna příštího roku o desetinu vyšší příspěvek. Vláda schválila zvýšení příspěvku na péči poprvé od jeho zavedení. Celkem vyplatí stát zhruba miliardu navíc, zvýšení příspěvku přitom není zahrnuto do státního rozpočtu, který minulý týden projednala sněmovna.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Příspěvek na péči dostávají handicapovaní lidé odkázaní na pomoc jiných od roku 2007. Napřesrok se poprvé zvýší. Stane se tak 1. srpna, handicapovaní dostanou o desetinu více. Zatím dostávají dospělí lidé podle stupně závislosti 800 až 12 000 korun a děti do 18 let 3000 až 12 000 korun. „Jde o pomoc zejména pro ty, kteří se ve své složité životní situaci neobejdou bez pomoci a péče,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zvýšení příspěvku na péči o deset procent požadovala Národní rada osob se zdravotním postižením, chtěla ovšem více peněz již od ledna. Ministři přitom změnili i červencový termín, který figuroval v návrhu ministerstva práce a sociálních věcí.

Úřad přišel se dvěma návrhy, jeden počítal s tím, že se v pololetí zvýší příspěvek pouze o pět procent a o dalších pět vzroste až na počátku příštího roku, druhý počítal s desetiprocentním zvýšením od července. Nakonec ale vláda rozhodla o desetiprocentním zvýšení od srpna. Podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) bylo zásadní přesvědčit ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Video Události
video

Reportáž: Příspěvky na péči se zvýší

Reportáž: Příspěvky na péči se zvýší

Václav Krása: V budoucnu by měl v zákoně být valorizační mechanismus

Krása: Je to významný signál

Podle odborů je ale takové zvýšení příspěvku na péči nedostatečné. Žádají růst příspěvku o 32 procent, což je částka odpovídající údaji MPSV, o kolik se od roku 2007 zvedly ceny sociální péče. Národní rada osob se zdravotním postižením také upozornila, že vláda v době hospodářského růstu přidává všem, na handicapované však dosud nepomyslela. 

„Navýšení příspěvku je významnou věcí. Na druhou stranu všichni víme, že inflace byla podstatně vyšší, ceny služeb se zvedly o 53 procent. Ale my to bereme jako signál vlády, že má skutečně zájem na zlepšení života lidí, kteří jsou závislí na pomoci jiné osoby. Tím se snad otevřou dveře k dalším úpravám,“ uvedl předseda rady Václav Krása.

Příspěvek pobírá více než 330 tisíc lidí, loni na ně MPSV dalo 20,4 miliardy korun. Letos má vyhrazeno již 21 miliard, desetiprocentní valorizace od srpna by měla přijít na další miliardu.

Jednou z osob, které zvýšení příspěvku pomůže, bude i vozíčkář Jakub Neubert. Pomoc asistentů potřebuje čtrnáct hodin denně, ze současného příspěvku je schopen zaplatit jen čtyři hodiny asistence. „Asistenti jsou moje ruce nohy, jsou to moji kamarádi. Asistent je to nejkontaktnější zaměstnání, co znám,“ říká.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Zdroj: ČT24

Zvýšení příspěvků je součástí novely zákona o sociálních službách, která nyní půjde do parlamentu. Kromě vyšších příspěvků na péči novela také zpřísní pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu korun na dvojnásobek.

Naopak má zákon omezit držení člověka v ústavu proti jeho vůli. Nově by to mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život nemocného nebo jeho okolí. Lidé s duševními poruchami by museli v ústavu zůstat jen tehdy, když by nebyli schopni nebezpečí odvrátit sami. Kdyby klient vyslovil „vážně míněný nesouhlas“ s pobytem, muselo by zařízení informovat soud, který by rozhodl.

Podle opoziční TOP 09 by se ale měl nejdřív změnit celý systém financování. „Musí být jasné, kolik peněz je řádně využíváno na opravdovou péči, kolik jde jen na přilepšenou do těch domácností a přitom osoby s těžkým zdravotním postižením řádně ošetření nejsou,“ uvedla poslankyně Jitka Chalánková.