Z podplácení zaměstnanců České pošty obvinila policie 2 lidi

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dnes obvinili dva lidi z podplácení zaměstnanců České pošty v letech 2011 a 2015. Úplatek údajně souvisel se záměrem pošty vybrat ve výběrovém řízení nového dodavatele bezpečnostních služeb.

Server Novinky.cz napsal, že jedním ze zadržených je Václav Růžička, šéf bezpečnostní agentury ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy, letos jí ale začalo hrozit, že o miliardovou zakázku přijde. Úplatek, který prý obvinění klíčovým lidem pošty nabízeli, měl podle státního zástupce přesahovat 500 000 korun. Na straně České pošty nikdo z přijímání úplatku stíhán není.

Státní zástupce Zdeněk Matula k tomu pouze napsal, že obvinění se „trestných činů měli dopustit vůči zaměstnancům České pošty v roce 2011, respektive 2015, v souvislosti se záměrem České pošty vybrat dodavatele bezpečnostních služeb cestou otevřené soutěže“.

Video Zprávy
video

Z podplácení zaměstnanců České pošty obvinila policie 2 lidi

Pošta se před časem rozhodla spolupráci s agenturou ALKOM Security ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb. Růžičkova společnost se o bezpečnost státního podniku starala od roku 2001 a podle dřívějších auditů ministerstva vnitra přitom měla dlouhodobě své služby předražovat.

V létě se objevily v tisku také spekulace o tom, že s agenturou ALKOM Security by mohla souviset i jiná kauza týkající se pošty. V ní policisté podezírají z nepřímého úplatkářství podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata s přerušeným členstvím Kamila Choce, který údajně po Čadkovi chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s Českou poštou. Peníze prý měly jít do pokladny ČSSD a taky přímo ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), což strana i Chovanec odmítají.

Čadek v roce 2010 nabízel poště prodej dárkových poukázek. Projekt ale podnik nikdy nerealizoval, protože jevil známky loterie a k tomu Čadek neměl příslušná oprávnění. Zároveň podle pošty Čadek průběžně měnil podmínky akce i zboží, které mělo být předmětem dárkových poukázek, proto ze zakázky sešlo.