Sobotka s výběrem nového šéfa GIBS nespěchá, chce analýzu

Premiér Bohuslav Sobotka s výběrem nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nespěchá a zadal analýzu, jak při výběru správně postupovat. Pozice ředitele GIBS, hlavního kontrolního orgánu policistů, se uvolní na konci měsíce, kdy ji kvůli nedávné olomoucké razii opustí Ivan Bílek. Inspekci provizorně povede jeho náměstek Michal Murín.

Premiér Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Ivan Bílek se z čela GIBS rozhodl odejít v pondělí – krátce poté, co ho k rezignaci vyzval předseda vlády Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Ředitelské křeslo a s ním i policejní řady opustí na konci listopadu.

Primárním důvodem Bílkova odchodu je operace Vidkun, razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která cílila na klientelistickou síť v Olomouckém kraji. Mezi vyšetřovanými se objevili podnikatelé, politici i policisté, kteří si měli poskytovat vzájemné krytí a ovlivňovat zdárné vyšetřování některých kauz.

Sobotkova vize: Nesmí podlehnout jakémukoliv tlaku

„Nechám si zpracovat právní analýzy k procesu výběru, podívám se, jakým způsobem probíhal výběr v minulosti, a na základě toho se rozhodnu,“ řekl k procesu výběru Sobotka. Nadále počítá s fungováním inspekce ve stejném formátu, útvar tedy bude dál nezávislý na ministerstvu vnitra.

Podle premiéra jsou kritéria pro výběr nového šéfa GIBS poměrně přísná. „Musí to být člověk, který zajistí nestrannost a nezávislost GIBS na jakýchkoliv ekonomických a politických tlacích,“ dodal s tím, že si ke způsobu provedení výběru nového ředitele nechal udělat právní analýzu.

Upřednostňuje prý kvalitu před rychlostí. Zatím není stanovena lhůta, do kdy se má rozhodnout o Bílkově nástupci. „Je potřeba podívat se na to, jakým způsobem výběr proběhne, a pak se podívat na výběr kandidátů,“ uvedl. Sám žádá člověka se zkušenostmi a odbornými znalostmi, který „se nesmí nechat zastrašit jakýmikoliv byznysovými zájmy, nesmí podléhat jakémukoliv tlaku“.

Profil

Michal Murín

Plukovník Michal Murín je zkušeným policistou, u policie slouží přes třicet let, zkušeností sbíral hlavně ve středních Čechách, mimo jiné vedl zdejší odbor obecné kriminality. Náměstkem ředitele GIBS pro trestní řízení se stal v červnu 2014; do funkce byl dosazen několik dní poté, co skončil bývalý první náměstek inspekce Dušan Brunclík. Oficiálním důvodem byla reorganizace, při níž bylo Brunclíkovo místo zrušeno. Dočasným šéfem GIBS se stal po rezignaci dosavadního šéfa inspekce Ivana Bílka, který ve funkci skončí 30. listopadu.

Jak se hlédá šéf GIBS? Mohou být i tři kola

Výběr nového šéfa GIBS by měl být podle mluvčí inspekce Radky Sandorové zřejmě podobný výběru policejního prezidenta. První kolo by se tak týkalo příslušníků bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v jedenácté platové třídě - jde o čelní představitele policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby nebo BIS.

Podmínkou pro zařazení do této kategorie podle zákona je například to, že musejí být ve službě alespoň dvanáct let nebo mít vysokoškolské vzdělání. „Zákon dává možnost sáhnout po někom, kdo je v zálohách a splňuje tyto podmínky – jeden takový člověk v zálohách je, a to odvolaný šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Zatím se k tomu nechce vyjadřovat,“ dodává reportér ČT Jiří Hynek.

Video Události
video

Reportáž: Hledání nového šéfa GIBS

Reportáž: Hledání nového šéfa GIBS

Reportér ČT Hynek: Při výběru šéfa GIBS se může sáhnout do záloh

Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se podle mluvčí GIBS Radky Sandorové vypsalo výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě – aby se rozšířil okruh případných zájemců.

Přibyly by tak osoby, které slouží alespoň deset let a mají vysokou školu. Do této kategorie z spadají například krajští policejní ředitelé či ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, jako protikorupční policie a protidrogová centrála. Pokud by pozici ani v tomto kole nikdo nezískal, tak bude vypsáno další, do kterého by se mohli přihlásit i civilisté.

Sněmovní komise: Čeká nás běh na dlouhou trať

Situací v GIBS po olomoucké razii a odchodu Ivana Bílka se zabývala i stálá sněmovní komise pro kontrolu inspekce. Ředitelova rezignace poslance nepřekvapila, podle řady z nich tak reagoval na politický tlak z posledních dní.

„Všichni zaznamenali výzvy k rezignaci, což podle mého názoru od politiků, kteří nemají s GIBS nic společného, nelze přehlédnout. To je politický tlak,“ prohlásil lidovec Ivan Gabal. Podle Martina Lanka z Úsvitu měli dokonce někteří politici stranické zadání, aby se hledaly důvody údajně špatného fungování GIBS. „GIBS je fakticky vlastně nejmocnější složkou policie, a tak je logické, že u něj budou politické tlaky, aby tam politici měli člověka, se kterým můžou jednat,“ dodává.

Podle šéfa komise Václava Klučky ovšem Bílek rezignoval ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil. Politické tlaky jako důvod nezmínil. Členové kontrolní komise očekávají, že výběr nového ředitele nejspíš bude během na dlouhou trať. „Musí to být v souladu se zákonem a je tam příliš omezený výběr,“ řekl Stanislav Huml (ČSSD).