Protikuřácký zákon nabírá zpoždění, od ledna platit nebude

Vládní zákon o zákazu kouření v restauracích pravděpodobně od Nového roku platit nezačne. Sněmovna ho totiž zřejmě nestihne včas projednat. Přestože zákon ministerstvo zdravotnictví označuje jako jednu ze svých hlavních priorit, koalice zatím nedokázala prosadit projednání bodu ani v prvním čtení.

Že zákon, který zavádí plošný zákaz kouření v restauracích, nebude platit od ledna příštího roku, připouští i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Budu dělat všechno pro to, aby už ten zákon konečně zařadili, i kdybych měl obcházet jednotlivé předsedy klubů,“ řekl Němeček. Jednoduché to ale nebude. „Chaos, který ve sněmovně vládne, bohužel teď projednání neumožňuje,“ domnívá se místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09).

Vládní návrh kromě zákazu kouření řeší i alkohol. Počítá třeba s tím, že by na nápojových lístcích musel být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. A zavádí i konec prodeje cigaret a alkoholu v automatech. Ve sněmovně se ale čekají dlouhé diskuse a desítky pozměňovacích návrhů.

Omezení kouření v restauracích v zemích EU
Zdroj: Euractiv.cz

Mezi politiky se tak začíná uvažovat o tom, že by se sněmovna vrátila k poslaneckému návrhu, který pouze zakazuje kouření v restauracích a další body neřeší. Podle hnutí ANO i lidovců je tento návrh jednodušší, a právě proto chtějí teď tuto variantu vrátit do hry. „Jsem přesvědčen, že se nijak nebije s návrhem vládním, a myslím, že veřejnost to přijetí protikuřáckého zákona očekává,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. „Podle mě bude rozprava stejně dlouhá pro oba návrhy,“ oponuje ministr zdravotnictví.

O zařazení vládního protikuřáckého zákona na jednání sněmovny se naposledy paradoxně snažila opoziční TOP 09. Poslanci - včetně těch koaličních - tento návrh ale nevyslyšeli.

Video Události
video

Protikuřácký zákon nabírá zpoždění

Zákaz by dopadl hlavně na vesnické hospody

Podle ekonoma Miroslava Zámečnického by přijetí zákona mělo negativní dopad především na restaurace nižších cenových kategorií. „V podstatě všechny lepší restaurace v Praze orientované na střední třídu a movitou klientelu už zákaz kouření praktikují,“ říká analytik s tím, že naopak v hospodách a pivnicích existuje vazba mezi kouřením a konzumací, pročež by je zákon postihl citelněji. Na to ostatně upozorňují i sami majitelé podniků, kteří se obávají, že zákon části z nich způsobí vážné potíže.

Vládní návrh by kromě samotných kuřáků mohl postihnout i státní rozpočet, do něhož prostřednictvím spotřební daně proudí z tabákových výrobků nemalé obnosy, loni se jednalo o necelých 45 miliard korun.

V Česku vychází průměrná cena krabičky cigaret na 75 korun a jen dvě země EU mají cigarety levnější: Litva a Bulharsko. Proto u nás zaznívají návrhy, že by se cena měla výrazně zvýšit, aby se k cigaretám tak snadno nedostali mladiství.

Česko patří v Evropě mezi benevolentní státy

V porovnání s ostatními státy Evropské unie je v České republice netolerance ke kuřákům nejnižší. „Značně zaostáváme. Jsme jediným státem, který kouření v restauracích vůbec nereguluje. Ostatní státy mají buďto úplný zákaz, nebo zákaz s nějakými výjimkami,“ uvedl právník a odborník na tabákovou legislativu Tomáš Kindl. Ty však podle něj mohou být zneužity k tomu, aby se zákon obcházel.