CHKO na Brdech bude, schválila vláda

Vláda schválila vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy. Nové zvláště chráněné území o rozloze 345 kilometrů čtverečních má za cíl zachovat cennou brdskou přírodu, její rozlehlé lesy a louky a ojedinělá vřesoviště. CHKO Brdy by měla vzniknout od 1. ledna příštího roku v místech stávajícího Vojenského újezdu Brdy, který se koncem letošního roku zruší, a jižní části Brd. Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že do území bude patřit i zlatonosné ložisko Petráškova hora u Vacíkova. Kvůli ložisku byl Brabec ve sporu s ministerstvem průmyslu a obchodu, které chtělo území nechat otevřené pro případnou budoucí těžbu.

Celá svým územím do ní spadá pouze obec Míšov, v několika případech zasahují do oblasti svým zastavěným územím obce Nové Mitrovice a Čížkov. Další obce se nacházejí po obvodu mimo území navrhované CHKO, přičemž do ní zasahují pouze jejich katastry.

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR. Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné.

Nejpřísnější režim ochrany přírody se bude muset dodržovat v první zóně. Nebudou se zde smět používat například biocidy, hnojit pozemky, používat kejda, měnit vodní režim nebo provádět terénní úpravy a těžit nerosty. Do přísného režimu spadne i druhá zóna, obě tvoří dohromady zhruba 15 procent z celkového území.

Státní správu a odbornou činnost v oblasti ochrany přírody zajistí nově vzniklé územní pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, které bude sídlit v Příbrami a v Jincích. V současné době plánuje ministerstvo životního prostředí zřídit kontaktní pracoviště ve Spáleném Poříčí, pro lepší dostupnost veřejnosti z jihozápadní část brdského regionu.

CHKO Brdy
Zdroj: ČT24

Klub českých turistů by měl začít se značením tras pro výletníky po 1. lednu. Všechny se ale budou moct vyznačit, až resort obrany stanoví hranice posádkového cvičiště Jince a jeho ochranného pásma, které zatím nebylo pyrotechnicky vyčištěno. To se má stát do roku 2017. Zdokonalit se musejí i mapové podklady a souřadnice míst pro záchranáře, údržba silnic a špatný telefonní signál.

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)