Za 25 let klesl počet umělých potratů na pětinu

Počet umělých potratů v České republice neustále klesá, ročně i o stovky případů. Potvrzují to statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který zveřejnil podrobná data nejen o potratech, ale i o asistované reprodukci. V roce 2013 provedli lékaři necelých 23 tisíc interrupcí, což je oproti roku 1990 pokles zhruba pětinásobný.

Video Události
video

Události: Potratů za 25 let výrazně ubylo

„V roce 1990 bylo 104 tisíc interrupcí a teď se pohybujeme někde kolem 20 tisíc, takže z toho máme velkou radost,“ komentoval data primář Gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

Část žen se pro ukončení těhotenství rozhodne kvůli zdraví svému nebo zdravotnímu stavu nošeného plodu. Další z různých důvodů dítě nechtějí a právě těchto žen každoročně ubývá. K dalším důvodům patří třeba i to, že už ženy děti porodily. Nejčastěji jde o ženy, které již dva potomky mají.

Nejvíce potratů volily ženy v Ústeckém kraji

Mezi regiony dominoval v roce 2013 Ústecký kraj, oproti tomu nejméně těhotenství ukončily ženy v Pardubickém kraji a na východě republiky. S žádostí o interrupci se na lékaře nejčastěji obrací středoškolačky. Ženy s vysokoškolským vzděláním naopak častěji samovolně potratí, příčinou je vyšší věk při otěhotnění. Ženy mezi 30. a 35. rokem mají podle odborníků přibližně čtyřikrát vyšší riziko potratu než dvacetileté.

Zdravotnické statistiky se mimo jiné zaměřily na s těhotenstvím související téma – hormonální antikoncepci. Z dat vyplývá, že počet uživatelek klesá. Přesto ji užívá více než polovina dívek a žen ve věku od 15 do 49 let – přibližně milion osm set tisíc žen. Naproti tomu přibývá uživatelek nitroděložní antikoncepce.