Soudkyně Helena Králová zprostila Nečasovou i tři bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství obžaloby už na konci května. Nepravomocný verdikt ale tehdy nezdůvodnila. Podle kopie rozsudku, který má nyní Právo k dispozici, uvěřila obhajobě a předvolaným svědkům.
„Skutečnost, že se nejednalo o sledování, ale o obranu proti sledování, má soud za potvrzenou zejména výpověďmi obžalovaných Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka, svědka Rostislava Pilce (bývalý šéf Vojenského zpravodajství, pozn. redakce) a všemi příslušníky Vojenského zpravodajství, kteří činnosti vykonávali,“ napsala soudkyně v rozsudku, který podle Práva není v režimu utajení.
Jana Nečasová podle obžaloby nechala tehdejší premiérovu ženu Radku sledovat z osobních důvodů. Údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce a dosáhnout rozvodu. Podle soudkyně ale výpověď Nečase závěrům obžaloby odporuje. Nečas před soudem řekl, že manželství už v té době považoval za rozpadnuté. Se svou tehdejší ženou měl prý už od léta 2011 dohodu, jak budou postupovat, a odstěhoval se od ní v listopadu 2012.
Osobní pohnutky odmítla i Nečasová. Soudu řekla, že její vztah s premiérem trval už devět let. „Na dalším postupu v soukromém vztahu byli spolu domluveni, to jest na odluce a rozvodu tehdejšího předsedy vlády a na jejím odchodu z Úřadu vlády a na jeho odchodu z politické dráhy a na následujícím zveřejnění jejich vztahu,“ napsala k výpovědi Králová.

Nečas vzal vinu na sebe a soudkyně mu uvěřila
Nečas vzal vinu na sebe a soudkyně mu uvěřila
Události ČT: Svědectví Nečase bylo pro osvobození klíčové
Události, komentáře: Ištván, Tejc a Novotný k odůvodnění rozsudku Nečasové
Nečas před soudem také řekl, že se obával o svůj život i o rodinu. V létě 2012 si prý všiml nezvyklého pohybu stejných osob v okolí jeho bydliště. Proto v říjnu 2012 požádal o pomoc tehdejšího ředitele vojenské tajné služby a jednoho z obžalovaných Ondreje Páleníka. Jana Nečasová měla fungovat jako prostředník pro předávání informací.
Soudkyně výpovědi expremiéra plně uvěřila. Jana Nečasová podle ní sice zřejmě neměla k tehdejší premiérově manželce Radce kladný vztah, podle soudu to ale nesouvisí s trestnou činností a neobjasňuje motiv Jany Nečasové.

Martin Novotný
„Jako očitý účastník výkonné rady ODS v řádu hodin po zásahu na úřadu vlády konstatuji, že výklad, tak jak je obsažen na dnešních serverech, říkal Petr Nečas už tehdy. Přesně v tom znění. Pokud v jistou chvíli nevypovídal, tak mohl mít své důvody v šílené mašinérii těch dní spojené s přesuny lidí v 'medvědovi' napříč republikou.“
Martin Novotný
Své závěry soudkyně odůvodnila i výpověďmi exšéfů rozvědky Milana Kovandy a Páleníka a také zpravodaje Jana Pohůnka. Všichni tři od počátku tvrdili, že dostali úkol „z nejvyšších míst“, aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát. Verzi o kontrasledování potvrdili i další svědci z řad rozvědčíků. Obžaloba na to podle soudkyně nereagovala. Prý je pouze označila za nevěrohodné.
„Jedinou skutečností, se kterou se nalézací soud shoduje s obžalobou, je skutečnost, že Páleník, Kovanda a Pohůnek byli úředními osobami.“
Rozsudek v kauze Jany Nečasové a vojenské rozvědky
Soudkyně Králová původně projednala případ sledování bývalé manželky někdejšího premiéra ve zkráceném řízení. Janě Nečasové tehdy udělila roční podmínku, trestní stíhání Jana Pohůnka zastavila a obžalobu jeho někdejších nadřízených předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění.
Žalobci ale podali proti rozhodnutí odpor a stížnosti, ohradil se také Páleníkův advokát. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení, ostatní rozhodnutí ještě zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové nakonec vrátil, aby celou čtveřici projednala v hlavním líčení. Obžalovaných hrozilo pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Jeroným Tejc
„Respektuji rozsudek a že má určité odůvodnění, ale nesouhlasím ani s jedním. To je však to jediné, co s tím mohu udělat. Ten, kdo s tím může něco udělat, je státní zastupitelství. Jak řekl vrchní státní zástupce, bude podáno odvolání.“
Jeroným Tejc
Další soud na podzim
Státní zástupce nyní proti verdiktu soudu zpracovává odvolání. Městský soud v Praze by se kauzou mohl znovu zabývat ještě letos na podzim. Nečasovou ale čeká zřejmě ještě další proces. Kvůli údajnému krácení daně z darů za skoro deset milionů korun. Stát tím měla připravit o 700 tisíc.