Policie chce poslat k soudu Babišův Agrotec kvůli zakázkám pošty

Policisté předali státnímu zástupci návrh na obžalobu skupiny společností, které podle vyšetřovatelů manipulovaly se zakázkami České pošty. O novém kroku policie informoval jako první web HlídacíPes.org. Mezi stíhanými právnickými osobami, které chtějí kriminalisté pohnat před soud, je i společnost Agrotec, která patří do skupiny Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše a do jara v jejím vedení figuroval Babišův zástupce ve vedení hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Návrh na obžalobu, který podle serveru dostal dozorující státní zástupce Zdeněk Matula, se týká čtrnácti fyzických osob a sedmi právnických. Je mezi nimi Agrotec a také samotná Česká pošta, o jejíž zakázky v případu jde.

Video Zprávy v 16
video

Faltýnek: Že policie něco říká, nemusí znamenat, že to tak je

Agrotec čelí obvinění v souvislosti s loňskou podlimitní zakázkou na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. „Z hlediska zákona jde o takzvané přičtení trestného činu, nikoli o jeho spáchání. Jsme přesvědčeni, že u soudu může dojít k vyvinění,“ zdůraznil však již dříve mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Policie letos zasahovala jak v Agrotecu, tak ve dvou pražských objektech České pošty, kde se zajímala také o další zakázky, které se týkaly staveb a autoprovozu.

V souvislosti se zakázkami pošty stíhá policie také fyzické osoby, mezi kterými podle dostupných informací figurují zaměstnanci České pošty, stavebních společností i Agrotecu.