Důvěra v ombudsmanku je i na historickém minimu stále vyšší než v politiky

Praha – Historicky nejnižší důvěře obyvatel se těší úřad ombudsmana a také Ústavnímu soudu důvěřuje nejméně obyvatel za poslední léta. Zjistilo to Centrum výzkumu veřejného mínění Akademie věd (CVVM) v pravidelném průzkumu. Ombudsman i Ústavní soud se ale i tak těší větší důvěře než politici s výjimkou obecních zastupitelů a starostů.

Jednou za půl roku zkoumá CVVM, nakolik občané důvěřují vrcholným nepolitickým institucím, mezi které řadí Ústavní soud, úřad veřejného ochránce práv a Nejvyšší kontrolní úřad. K polovině letošního roku důvěra ve všechny tři klesla na dlouhodobém minimum. Ombudsmanka má důvěru 50 procent respondentů, což je nejnižší číslo v historii. Oproti minulému šestření loni v prosinci poklesla důvěra v ombudsmanský úřad o sedm procentních bodů. Poměr oslovených lidí, kteří chovají důvěru v Ústavní soud, potom za posledního půl roku poklesl z 58 na 52 procent, což je nejnižší úroveň od roku 2010. Nejvyššímu kontrolnímu úřadu potom důvěřuje 48 procent lidí, tedy nejméně za poslední tři roky.

Sněmovní sál Ústavního soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Navzdory tomu, že významné nepolitické instituce podle průzkumu ztrácejí podporu, stále jim důvěřuje více lidí než vrcholným politikům. Mezi ústavními institucemi se těší důvěře 45 procent respondentů shodně prezident a vláda, zatímco oběma parlamentním komorám důvěřuje 33 procent dotázaných. Tato čísla dlouhodobě stagnují, CVVM se na důvěru k vrcholným politickým institucím ptá každý měsíc, mění se nanejvýš o jedno až dvě procenta. Nic se nemění ani na tom, že vládě důvěřují především voliči koaličních stran, prezident má podporu především příznivců ČSSD a KSČM, starších a ekonomicky neaktivních lidí.

Nejvíce lidé naopak věří obecním zastupitelům a starostům, přestože důvěra v ně oproti předchozímu měsíci mírně klesla. Zastupitelům věří 59 procent dotázaných, starostům 62 procent.

Průzkum provedlo CVVM v průběhu druhého červnového týdne, tedy v době, kdy stěžejním vnitropolitickým tématem byla výměna ministrů školství. Výzkumníci oslovili 1022, kteří představovali reprezentativní vzorek populace nad 15 let.