Korupci v armádě chce řešit Vojenská policie, vzniká speciální tým

Vojenská policie chce mít pravomoc vyšetřovat korupci při armádních nákupech. Píše to deník Právo. Vojenští policisté už dávají dohromady speciální tým, který má mimo jiné získat možnost prošetřovat hospodářskou kriminalitu ve státních vojenských podnicích. Umožnit to má novela trestního řádu.
Vojenská policie
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Chci vytvořit speciální oddělení, které se bude zabývat majetkovou hospodářskou trestní činností s důrazem na veřejné zakázky a na zločiny, pletichy či sjednávání výhod při zadávání veřejných zakázek,“ řekl Právu náčelník Vojenské policie Pavel Kříž. „Naší výhodou je, že na rozdíl od Policie ČR dobře známe vojenské prostředí,“ dodal.

Pavel Kříž

Náčelníka Vojenské policie Pavla Kříže jmenoval do funkce ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i přes odpor tehdejšího náčelníka generálního štábu Petra Pavla a poslanců z branného výboru. O Křížovi tvrdili, že je nezkušený, nevelel žádnému útvaru, pouze měl na starost právní oddělení, nemá bojové zkušenosti a jako podplukovník ani dostatečně vysokou hodnost na velení Vojenské policii, což odporuje kariérnímu řádu armády.

Pavel Kříž vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni, poté pokračoval ve studiu v Německu. Pracoval u německého soudu a v advokacii. Před devíti lety nastoupil k Vojenské policii, během služby absolvoval školu americké vojenské prokuratury (JAG) ve Virginii a zúčastnil se mise v Afghánistánu. Nyní je u Vojenské policie náčelníkem právní služby.


Nyní sice Vojenská policie může s úkony v trestním řízení začít, následně ale musí věc předat Policii ČR. Podle novely trestního řádu by zástupci vojenské policie mohli kauzy dovést až do konečné fáze vyšetřování a pak je předat přímo státnímu zastupitelství.

Vzniká proto nové oddělení, speciální vyšetřovací tým, který by měl čítat deset lidí. Náčelník Kříž je hodlá nechat proškolit na Policejní akademii. Prověřovat by měl i kriminalitu ve státních podnicích zřízených ministerstvem obrany.

U Vojenské policie slouží asi tisíc lidí, zhruba sto z nich má na starosti vyšetřování. Minulý rok prošetřovali necelých 500 případů, z toho jich 289 bylo vyhodnoceno jako přestupek, 170 jako trestný čin. O hospodářskou kriminalitu šlo v 88 případech.