Energetický regulační úřad si stěžuje na protikorupční policii

K Ústavnímu soudu směřuje svou stížnost Energetický regulační úřad (ERÚ), kterému vadí zásah protikorupční policie na konci května. Stěžuje si jak na tři soudní příkazy k prohlídce prostor, tak na postup policie při prohlídce.

Ústavní soud stížnost obdržel před týdnem, má jít o společnou stížnost ERÚ jakožto státní instituce a předsedkyně Aleny Vitáskové jako fyzické osoby. Termín, do kterého by mohlo padnout rozhodnutí, není jasný, soud se může vyslovit do několika týdnů i měsíců, lhůta ale může být i delší.

Vitásková v minulosti počínání dozorujícího státního zástupce Kamila Špeldy označila za šikanu ERÚ. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka uvedl, že regulátor považuje zásah za nepřiměřený a ohrožující nezávislost instituce. Negativně reagovala i Renata Vesecká, podle které byl zásah fraškou. Vesecká je místopředsedkyní ERÚ od loňského listopadu a na starost má legislativně správní oblast, právě ona měla být důvodem policejní přítomnosti.

Vyšetřování kvůli Vesecké?

Příkazy k prohlídkám vydal Okresní soud v Jihlavě. Prostory úřadu v Jihlavě, Ostravě a Praze prošli policisté na konci května letošního roku. Kriminalisté si z kanceláří úřadu odnesli data z počítačů, listiny a další dokumenty. Údajně hledali například jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Měla totiž být jmenována v rozporu s energetickým zákonem.

Krátce po jmenování Vesecké uvedl ERÚ, že splňuje všechny podmínky, které pro místopředsedu úřadu stanovuje energetický zákon. V zákoně se uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní. Podle ERÚ nicméně podmínku splňuje, věnovala se totiž také energetické problematice.