
S cukrovkou druhého typu se léčí přes 860 tisíc lidí
Přínos nové léčby potvrdila tzv. farmakoekonomická studie. Ta sledovala 324 pacientů s diabetem druhého typu. Při léčbě jim výrazně klesl glykovaný hemoglobin (určuje, jak dobře či špatně pacient cukrovku zvládá) a také tlak, cholesterol a snížila se jejich nadváha.
"Ačkoli je léčba na začátku trochu dražší, dlouhodobě spoří náklady tím, že klesnou výdaje na léčbu komplikací," zdůraznil předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil. Z nových léků jsou nerozšířenější gliptiny, které zvyšují u diabetika přirozenou cestou tvorbu inzulínu. Nejnovější jsou glifloziny, při kterých diabetici vylučuju přebytečný cukr močí.
"V přepočtu na 1000 léčených pacientů by v průběhu 20 let stát ušetřil ze zdravotního pojištění kolem pěti milionů korun přímých nákladů na kardiovaskulární komplikace, až 25 milionů na renální komplikace a až 14 milionů korun na diabetickou nohu," shrnul Kvapil.
Léčba diabetu stojí pojišťovny miliardy
Celkové náklady na léčbu diabetu v ČR tvoří podle Tomáše Doležala z Institutu pro zdravotní ekonomiku přinejmenším deset procent nákladů na zdravotní péči. "Většina peněz jde na léčbu komplikací diabetu. Zvyšuje se počet pacientů a kardiovaskulárními komplikacemi, které mají na svědomí přibližně 70 procent úmrtí diabetiků," uvedl.
Podle náměstka ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petra Hoňka loni vydala VZP na akutní léčbu diabetu téměř 3,5 miliardy korun, dalších 3,5 miliardy korun činí dlouhodobé náklady. "Společně s ostatními zdravotními pojišťovnami odhaduji celkovou částku vynaloženou na léčbu diabetu a návazných komplikací na 11,5 miliardy korun."