Svobodná Evropa se znovu zrodila v Praze před 20 lety

Transportéry, které nedojely, spory o stavbu nové budovy i konec vysílání v češtině. Vzpomínky na dějiny Rádia Svobodná Evropa vysílajícího z Prahy již naplňují celých dvacet let. Poslední červnový den roku 1995 se Svobodná Evropa naposledy ozvala z Mnichova, další den se přesunula o 300 kilometrů na severovýchod – za bývalou železnou oponu.

Rádio Svobodná Evropa
Autor: Stanislav Zbyněk

Hned dvě výročí spjatá se Svobodnou Evropou připadají na přelom června a července a v roce 2015 jsou obě kulatá. Sedmdesátiny slaví bývalý hlasatel rádia proslulý však především jako agent StB v její redakci Pavel Minařík, především ale stanice samotná slaví dvacet let od počátku svého nového pražského života. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) se do Prahy přestěhovalo na přání tehdejšího českého prezidenta Václava Havla. Dostalo prostory v objektu bývalé prvorepublikové burzy, která později sloužila Federálnímu shromáždění (dnes nová budova Národního muzea). Vysílání odtud začalo již 5. června, formálně se ale stala Praha sídlem RFE/RL až k 1. červenci.

Od počátku mělo být bývalé Federální shromáždění provizoriem. Přetrvalo ale více než dekádu. Že sídlí Svobodná Evropa v naprostém centru Prahy a navíc na „ostrově" mezi dvěma proudy nejrušnějšího silničního tahu, se ukázalo jako problém po šesti letech, když vláda nařídila po teroristických útocích v USA zpřísnit její ochranu. Anabáze armádních transportérů, které ze základny v Hodoníně vyjely čtyři, ale do cíle dorazily pouze dva, je dnes jen úsměvnou vzpomínkou, ale zpřísněná bezpečnostní opatření byla po sedm let bolestnou skutečností. Chybějící pruh komplikoval dopravní situaci na magistrále i ve Vinohradské, nebylo ani snadné dojít z metra do Státní opery.

Zcela nové sídlo Svobodné Evropy na Hagiboru se podařilo dokončit v roce 2008. Tehdy také začalo stěhování, které skončilo počátkem roku následujícího. V té době již RFE/RL dávno nevysílalo pro české publikum. Navzdory snaze české strany se podařilo udržet vysílání v češtině pouze do roku 2001. Na následující rok již americký Kongres, který vysílání financuje, neschválil jeho pokračování.

Dnes vysílá RFE/RL z moderních strašnických prostor ve 28 jazycích do 21 zemí. Většina jich je v Asii, ale nadále vysílá i do evropských zemí – všech mimounijních balkánských států a také Běloruska či na Ukrajinu. Pokračuje i ruské vysílání Rádia Svoboda, v Rusku je možné naladit také čtyři kanály určené autonomním republikám. Jde především o země,kde je svoboda médií potlačována, nebo tam ještě nestihla zakořenit.

"Svobodná Evropa bývala rádiem, nyní je to multimediální kanál a většina vysílání probíhá přes internet. Vždy jsme měli určitou zpětnou vazbu, ale dříve byla pomalá a přes dopisy. Nyní je naše práce hodně interaktivní a daleko více založena na dialogu s posluchači," uvádí někdejší ředitel RFE Ross Johnson.

 

Video  Exředitel: Doufám, že v Praze budeme déle než v Mnichově
video

Exředitel: Doufám, že v Praze budeme déle než v Mnichově