Sankce dopadnou i na Kadyrovovu dostihovou stáj v Česku

Praha - České ministerstvo financí zadrží v rámci protiruských sankcí případné zisky dostihové stáje čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Stáj sice může dále fungovat a výnosy z výher použít na provoz, ale pokud přesáhnou nezbytné provozní náklady, peníze budou zajištěny. Evropská unie prodloužila hospodářské sankce proti Rusku do ledna příštího roku.
Kadyrovovy koně má v Česku v péči Arslangirej Šavujev
Zdroj: Profimedia

Kadyrovova stáj je od roku 2012 registrována u českého Jockey Clubu. Sankce EU platí od 25. července 2014, české ministerstvo financí následně omezilo peněžní toky stáje.

Stáj však může dále fungovat, podle ministerstva kvůli tomu, aby omezením nebyla znehodnocena kvalita Kadyrovova majetku. „Bylo nutno respektovat, že se jedná především o živá zvířata poměrně značné hodnoty. Přihlédnuto bylo i k tomu, že u takto specifického majetku hrozí významné znehodnocení i pouhým omezením běžné činnosti, do které je třeba zahrnout nejen trénink, ale i účast v závodech či v plemenitbě,“ sdělil úřad.

Koně tedy mohou dále závodit, a stáj tak může získávat peníze za případné výhry, ovšem peníze může použít jen na provoz. „Veškeré výnosy z této činnosti budou použity pouze na správu a zajištění majetku. V případě, že výnosy překročí náklady, nesmí být poskytnuty sankcionovanému subjektu (Kadyrovovi), ale budou zajištěny na území České republiky,“ uvedlo ministerstvo.

Kadyrovovým koněm v Česku je i Aldar, který vyhrál Velkou jarní cenu
Zdroj: ČT24

Část stáje, jež v současnosti zahrnuje tři dostihové a jednoho chovného koně, spravují podle ministerstva financí dvě české obchodní společnosti, mezi jejichž vlastníky nejsou žádné osoby, na které by se vztahovaly mezinárodní sankce. Ministerstvo firmy upozornilo, že jakékoli porušení omezení může být postiženo pokutou až 50 milionů korun. Současně přijalo další opatření, aby koně a peníze ze stáje nebyli nevyvezeny mimo EU.

Podle zákona o provádění mezinárodních sankcí má ministerstvo financí právo rozhodovat o majetku, na který se vztahují mezinárodní omezující opatření. Zákon ovšem vychází z principu, že omezující opatření není trest, a proto zajištěný majetek musí Česká republika po dobu trvání takového opatření spravovat tak, aby nebyl znehodnocen. „Nicméně jakékoli výnosy z takového majetku, včetně případných jeho přírůstků, musí být rovněž zmrazeny,“ uvedlo ministerstvo.

Ramzan Kadyrov

Zdroj: ČTK/AP/Musa Sadulayev

Kadyrov dlouhodobě podporuje Moskvu, mimo jiné i v postupu v konfliktu na Ukrajině mezi tamními vládními silami a proruskými separatisty. Kreml podle kritiků ruských poměrů ponechává už roky Kadyrovovi v Čečensku volnou ruku na oplátku za ostentativně hlásanou loajalitu a pacifikaci neklidného regionu. Čečenský vládce se těší i štědrým dotacím, které zlé jazyky přirovnávají k válečným reparacím.

Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě a rozšířila je počátkem září. Jejich případné uvolňování je navázáno na plnění minských dohod o příměří, které však ani jedna ze stran konfliktu na Ukrajině nedodržuje.

Evropská unie prodloužila své hospodářské sankce proti Rusku do konce ledna 2016. Schválili to dnes unijní ministři zahraničí v Lucemburku. Na jejich rozhodnutí obratem reagovala Moskva. Ruské ministerstvo zemědělství již začalo připravovat návrh na možné prodloužení zákazu dovozu západních potravin, který Moskva vyhlásila loni v srpnu v odvetě za západní sankce.