Zdravotní sestra u soudu odmítla, že by v Rumburku zabíjela

Ústí nad Labem – Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová před soudem odmítla, že by někoho zabila nebo mu pomohla zemřít. Obžaloba ji přitom viní z šesti vražd, kterých se měla dopustit na pacientech na jednotce intenzivní péče. Státní zástupce tvrdí, že si tak chtěla usnadnit práci.
Video Rumburská sestra odmítla před soudem svoji vinu
video

Rumburská sestra odmítla před soudem svoji vinu

Rumburská sestra odmítla před soudem svoji vinu

uvr, 22.6.

UDÁLOSTI: Soud se zdravotní sestrou z Rumburku

„Jsem obžalovaná, že jsem překročila hranici lidskosti. Nikdy jsem nic takového neučinila, nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zamřít. Před soudem to chci všechno dokázat,“ řekla soudu Věra Marešová. Státní zástupce František Stibor naopak uvedl, že pěti ženám a jednomu muži mezi lety 2010 a 2014 vpravila do krevního oběhu draslík. „Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt,“ podotkl žalobce.

Je přesvědčen, že zdravotní sestra pacienty zabíjela, a to proto, aby si unsadnila práci. Popsal to na případu nejstarší pacientky. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči,“ popsal jednu z vražd Stibor. Věra Marešová však řekla, že 85letá žena, která zemřela během její noční služby, skonala ve chvíli, kdy jí dokapávala infuze zavedná kolegyní z denní směny.

Obžalovaná bývalá zdravotní sestra však připustila, že mohla trpět syndromem vyhoření, jak napovídají znalecké posudky. Žila sama s dcerou a řešila nedostatek peněz. Brala si proto více služeb.

Podle právní kvalifikace hrozí Marešové doživotí. Soud se bude kauzou zabývat celý tento týden, pokračovat v hlavním líčení bude v srpnu. Vedle viny a případném trestu bude soud rozhodovat také o odškodném. K řízení se připojili příbuzní poslední oběti, osmnáct lidí požaduje po milionu korun. Zatím poslední se připojil k požadavku na odškodné bezprostředně před začátkem soudu.