Kvůli horku a suchu hrozí požáry, varují meteorologové

Praha - Současné horké a suché počasí zvyšuje nebezpečí vzniku požárů. V pátek a sobotu budou teploty opět atakovat hranici tropických 30 stupňů, přitom první přeháňky a bouřky se objeví na západě Čech až v sobotu večer. Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, kouřit, používat přenosné vařiče či jiné zdroje otevřeného ohně. V aktuální výstraze před vznikem požárů to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Video Meteorolog ČT: Po vedrech přijdou prudké bouřky
video

Meteorolog ČT: Po vedrech přijdou prudké bouřky

„Dnes, v pátek a na většině území ani v sobotu neočekáváme žádné srážky, index nebezpečí požárů se bude i nadále zvyšovat,“ varovali meteorologové. Upozornění na riziko požárů se týká většiny území České republiky s výjimkou Moravskoslezského a Karlovarského kraje.

V Praze, Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Libereckém a Ústeckém kraji platí výstraha ode dneška do nedělního večera. V Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém kraji a na Vysočině až do odvolání. Hasiči například už ve středu zasahovali u požáru louky v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, který způsobilo nedbale uhašené ohniště. Škoda byla vyčíslena na 80 000 korun.

Tropický víkend uzavřou bouřky, poté přijde ochlazení

Poté, co se první srážky objeví v západních Čechách, začne postupně pršet a ochlazovat se i ve zbytku republiky. Současně s postupující studenou frontou se bude snižovat riziko vzniku požárů, uvedl meteorologický úřad.

Ve středu zažilo Česko první tropický den v tomto roce. Teploty se opět dostanou k třicítce v pátek, v sobotu se může rtuť teploměru někde vyšplhat až na 32 stupňů Celsia. V neděli se očekávají maximální teploty od 26 do 31 stupňů, v západní polovině Čech jen kolem 23 stupňů. Další ochlazení předpovídají meteorologové po víkendu.

Na Česko se ženou silné bouřky

Bouřka nad Jablunkovským průsmykem„Vlna veder vyvrcholí v sobotu, což bude nejteplejší den tohoto týdne. Na západě republiky se večer objeví první přeháňky a bouřky. Můžou být intenzivní, s kroupami a přívalovým deštěm. Na východě republiky bude velmi teplo i v neděli, teploty se mohou vyšplhat až ke 32 stupňů. V neděli se mohou silné bouřky vyskytnout prakticky na celém území,“ uvedl meteorolog ČT Michal Žák.