Policie prošetřuje už i nové vedení Nemocnice na Homolce

Praha - Vyšetřování kolem pražské Nemocnice Na Homolce se nevyhnulo ani novému vedení. Policie prověřuje smlouvy nemocnice s poradci, a to kvůli podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Současný management jakékoli pochybení odmítá. O hospodaření Nemocnice na Homolce se v minulosti mluvilo v souvislosti s bývalým ředitelem Vladimírem Dbalým. Ten čelí obžalobě kvůli zmanipulovaným zakázkám a braní úplatků. Hrozí mu až 12 let vězení.

Od loňského září ředitel Nemocnice na Homolce angažoval více než desítku nových externích poradců, řadu z nich bez výběrového řízení. „Vytkl jsem panu řediteli Olivovi stávající postup, kdy nerespektoval příkaz pana ministra,“ uvedl David Kotrys, náměstek ministra zdravotnictví.

Situací kolem poradců se už zabývá policie. Konkrétně jde o případ Karla Bidla, na který už dříve upozornila ČT. Podle objednávek si na Homolce přišel na více než 100 tisíc korun jen za dva dny práce. Šlo přitom o sumu, na kterou měl pracovat téměř měsíc. „Bylo to z jejich strany špatně zprocesované. Vím, že se to napravovalo smlouvou,“ uvedl poradce Bidlo k situaci.

Univerzální poradce? Bidlo radil s robotickou chirurgií i autoprovozem

Zmíněného poradce Bidla používala nemocnice jako všestranného experta. Radil jí s robotickou chirurgií, autoprovozem, knihou jízd i s využitím nově zastřešeného vchodu. Kriminalisté vedle údajné špatné správy cizího majetku prověřují i podezření z podvodu. Vyšetřování případu je ale zatím v počátcích. „Nemáme žádnou informaci o tom, že by tuto záležitost prošetřovala policie. Nechť poskytnou odpověď orgány činné v trestním řízení,“ uvedla mluvčí Nemocnice na Homolce Martina Vápeníková.

Smlouvy s jednotlivými poradci nemocnice donedávna odmítala komentovat. Na seznamu externistů byl i předlistopadový funkcionář Socialistického svazu mládeže a finanční exředitel Sazky Jan Prádler. „Veškeré kroky nového vedení jsou v naprostém souladu se zadáním, které má naplnit,“ hájil nemocnici její ředitel Ivan Oliva v dubnu 2015.

Video Události: Policie prověřuje i nové vedení Homolky
video

Události: Policie prověřuje i nové vedení Homolky