ODS je v cajku, řekl Fiala a spustil kritiku vlády i prezidenta

Praha - ODS se poučila ze své minulosti a ze svých chyb. Na kongresu Občanské demokratické strany v Praze to řekl její předseda Petr Fiala, jenž konkrétně použil slova „ODS je v cajku.“ Ve svém úvodním projevu zkritizoval současnou středolevicovou vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD), která se podle něj chová nezodpovědně v době ekonomického růstu. Kritice neušel ani prezident Miloš Zeman, který podle Fialy ohrožuje Česko svojí zahraniční politikou. Strana, které aktuální volební modely předpovídají zisk v rozmezí 6 - 8 procent, také představila své programové priority týkající se třeba výrazné úpravy daňového systému, přijetí eura a představila také nové logo.

Podle Fialy dělá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stejné chyby jako před deseti roky, kdy byl ministrem financí. „Chová se neodpovědně, má výhodu ekonomického růstu, ale nešetří, nesplácí dluhy ani neinvestuje,“ prohlásil Fiala. Současná vláda podle něj investuje méně peněz než v době recese a místo toho se snaží zalíbit voličům, například zrušením zdravotnických poplatků.

Šéf občanských demokratů kritizoval také ministra financí Andreje Babiše (ANO), který podle něj zneužívá moc ve prospěch svého byznysu. Jeho kritika směřovala i na prezidenta, který podle něj stát ohrožuje zahraniční politikou, za kterou má být odpovědná vláda. „Posouvá nás to na východ, kam nechceme,“ řekl Fiala. Jeho zhruba půlhodinový projev ocenilo zhruba 700 delegátů sněmu bouřlivým potleskem vstoje.

Fiala v projevu zhodnotil také současný stav bývalé vládní strany. Podle něj se daří platit dluhy, ODS dobře hospodaří a měla by letos skončit v plusu. „ODS je v cajku,“ řekl Fiala. Podle něj nejsou občanští demokraté mrtvou stranou, ale politickou stranou budoucnosti, která před dvěma lety po pádu vlády premiéra Petra Nečase spadla na dno. „Minulost nemůžeme změnit, proto mě zajímá budoucnost,“ dodal Fiala.

Daně - „pravicová matematika, která funguje“

ODS chce získat voliče mimo jiné tím, že plánuje výraznou úpravu daňového systému. Snížit chce třeba základní sazbu DPH ze současných 21 na 19 procent. Ta se zvyšovala za Nečasovy vlády kvůli penzijní reformě a následnému zavedení druhého důchodového pilíře. Úplně zrušit by strana chtěla tzv. superhrubou mzdu a zavést rovnou daň z příjmu fyzických osob taktéž ve výši 19 procent. V té samé výši by pak měla být zachována i daň z příjmů firem.

Podle Fialy by se prý měly zrušit také tři ze sedmnácti existujících daní: z nemovitosti, nabytí nemovitosti a silniční daň. „Každá koruna, o kterou se sníží daně, přinese více peněz a více spokojenosti. To je pravicová matematika, která funguje,“ řekl předseda a bývalý brněnský politolog. Odstranit by se podle něj měly také některé daňové výjimky. „Když odstraníme výjimky, tak můžeme daňové sazby dále snižovat,“ dodal Fiala.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér a předseda strany: "Vždycky, když ODS je v opozici, tak slibuje snižování daní. Když vyhraje volby a vládne, tak daně zvyšuje. Naopak naše středolevicová vláda daně snížila. Například jsme důchodcům vrátili slevy, které jim sebrala ODS."
  • Andrej Babiš (ANO), vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí: „Když byla ODS u moci, tak navyšovala daně. Superhrubou mzdu chtějí zrušit, když ji oni zavedli. Je to takové populistické plácnutí.“
Video Události: Plány občanských demokratů
video

Události: Plány občanských demokratů

Události: Plány občanských demokratů

UD 30.05.2015

Zprávy v 16: Ideový kongres ODS

Speciál ČT24: Kongres ODS

Dávky jen pro ty, kteří chtějí pracovat

Další část nových programových priorit ODS se týká sociální politiky. „Přestaneme sociální dávky plošně rozdávat, ale budeme je dávat jen těm, kteří chtějí pracovat,“ uvedl Fiala. Zároveň by se podle šéfa občanských demokratů mělo kontrolovat, kdo dávky dostane a kam tyto peníze pak investuje. „Kdo něco od státu požaduje, musí počítat z důslednější kontrolou,“ zdůraznil Fiala.

  • Kamil Švec, politolog FSV UK: „Tyto programové zásady jsou možná tím jediným, co může tu stranu ještě pozvednout, aby úplně nezapadla a neskončila pod hranicí volitelnosti. Prakticky to znamená další vymezování se i vůči TOP 09, samozřejmě vůči vládě a zejména i vůči hnutí ANO, které tak nějak lavíruje mezi tou středovou a pravicovou politikou.“

Občanští demokraté také nechtějí zavést registrační pokladny, o což se snaží současná vláda. Pokud se zavedou, tak je v budoucnosti chtějí zrušit. „Domníváme se, že to je zbytečné nebo dokonce škodlivé,“ uvedl místopředseda strany Martin Kupka. Podle něj tím stát podnikatelům spíše překáží místo toho, aby jim pomáhal. „Chceme bránit dalšímu zahlcování povinnostmi pro podnikatele a živnostníky,“ dodal.

Mezi další priority programu patří zahraniční a bezpečnostní politika. „Abychom ochránili lidi a zajistili jejich bezpečnost, stačí, když budeme mít jednotnou a srozumitelnou zahraniční politiku, kterou dáme jasně najevo, že patříme na západ, a ne na východ,“ uvedl Fiala. Zvýšit by se podle něj měly postupně výdaje na obranu na dvě procenta HDP, k čemuž se Česko zavázalo Severoatlantické alianci.

ODS odmítá snahy prezidenta Miloše Zemana o urychlení přístupu Česka k přijetí eura a trvá na tom, aby o případném vstupu do eurozóny rozhodovalo referendum. Chtějí také, aby stát v Evropské unii vyjednal výjimku, díky které by nemusel euro přijmout. Delegáti také odmítli povinné kvóty EU na přerozdělování uprchlíků do jednotlivých zemí a na úrovni Evropského parlamentu se prý bude snažit, aby toto nařízení neprošlo.

Fiala: Náš pták už neletí doleva, ale vzhůru

Nové logo ODSObčanští demokraté na svém ideovém kongresu v Praze také představili nové logo strany. Bílá písmena ODS jsou opět na modrém podkladu, nad názvem strany je však nově pták letící vzhůru. V historii ODS tak jde už o páté logo. Pták, který má symbolizovat svobodu a volnost, je ve znaku strany od roku 1992.

  • Petr Fiala, předseda ODS: „Občanská demokratická strana prodělala v uplynulých měsících řadu vnitřních i vnějších změn. Jako správná konzervativní strana se ale měníme evolucí, ne revolucí. Proto jsme přistoupili i k mírnému redesignu našeho loga. Konzervativci mohou být spokojeni - pták byl zachován. Jen dostal modernější podobu a neletí doleva, ale vzhůru - jako celá ODS.“

Delegáti museli zaplatit účastnický poplatek, aby dnes mohli na kongresu být. Proti poslednímu zářijovému kongresu byl zvýšen o 500 korun na 1500 korun. Delegáti zaplnili sál Fora Karlín z velké většiny. „To, že se naši členové podílejí na těchto akcích, je naprosto normální a je to tradice ODS. Není to nic zvláštního,“ řekl novinářům Fiala. Na kongres podle něj byli pozváni všichni členové strany. Jeho předchůdci Václav Klaus, Mirek Topolánek a Petr Nečas pozvánku nedostali.