Zakladatel H-Systemu se opět pokouší o propuštění z vězení

Zakladatel H-Systemu Petr Smetka uspěl s žádostí o podmíněné propuštění na svobodu. Včerejší rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4 je ale zatím nepravomocné, státní zástupce totiž podal stížnost. Z dvanáctiletého trestu si Smetka odpykal už zhruba deset let. V kauze vytunelované společnosti přišlo přes tisíc lidí skoro o miliardu korun.

Petr Smetka nadále zůstává ve vězení, protože rozhodnutí není pravomocné. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungové soud Smetkovi stanovil sedmiletou zkušební dobu a zaplacení škody poškozeným. Soudy se žádostmi o Smetkovo podmíněné propuštění zabývají opakovaně. Jeho poslední žádosti obvodní soud vyhověl v červnu 2014. Městský soud v Praze ale nepravomocné rozhodnutí vždy zrušil a vrátil k novému projednání. Podle odvolacího soudu totiž muž nesplnil základní podmínku a neodškodnil podvedené klienty H-Systemu. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. „Někdy máme pocit, že se nesoudí on, ale symbol. A to je špatné, protože soud by měl rozhodovat o každém stejně,“ řekla ČT Smetkova obhájkyně Dagmar Říhová.

Hlavní strůjce miliardového podvodu Smetka byl odsouzen na 12 let už v roce 2004. Do vězení pak nastoupil v září 2006 po potvrzení ze strany vrchního soudu. Protože strávil roky 2000 až 2002 ve vazbě, tak se započítávají do doby výkonu trestu. Za mřížemi tak dosud strávil celkem přes deset let.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, přičemž stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. Smetka tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.