Nezávislí poslanci Úsvitu založili stranu Národní zájmy

Poslanci z hnutí Úsvit založili novou stranu Národní zájmy, předsedou je Petr Adam. Do budoucna ale uskupení počítá s tím, že se asi s Úsvitem sloučí. Před nedávnem si i původní předseda Tomio Okamura po několikaměsíčních sporech se spolustraníky založil nové uskupení - hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).

Návrh na založení nové strany vznikl v době rozepří mezi většinou poslanců hnutí a jeho tehdejším šéfem Tomiem Okamurou. Nejprve se odtrhl právě dřívější předseda, který spolustraníky obvinil z puče, nyní si stranu založila i zbývající skupina poslanců z Úsvitu. V únoru se mluvilo o tom, že by nová strana měla podle poslanců hájit národní zájmy a spolupracovat s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

Podle mluvčího Úsvitu Jana Zilvara lze v polovině června očekávat zásadní stanovisko k případnému spojení Úsvitu a Národních zájmů a změně názvu či loga. Ve hře je přitom i další využívání značky Úsvit. Po sloučení by se také volilo nové stranické vedení.

Úsvit bude svou budoucnost řešit i tento čtvrtek, kdy se sejde jeho celostátní konference, která po odchodu Okamury a Radima Fialy z hnutí čítá sedm členů. Podle Zilvara chce hnutí změnit své sídlo, které je zatím shodné se sídlem Okamurovy cestovní kanceláře. Konference se znovu také podívá na stranické hospodaření, které bylo v poslední době předmětem kontroverzí. Zilvar poznamenal, že všechny sporné smlouvy jsou již vypovězeny.