Zabavený majetek bude stát moci prodávat i bez rozsudku

Praha – Senátem těsně prošel vládní návrh, který umožní prodávat majetek zabavený trestně stíhaný lidem. Přes námitky, že narušuje princip presumpce neviny, se v poloprázdné horní komoře přiklonilo více senátorů k názoru ministerstva spravedlnosti. Jeho hlava Robert Pelikán (za ANO) uvedl, že v některých případech je třeba dbát nejenom o práva obviněných, ale i poškozených, návrh má i ekonomický podtext, protože zadržený majetek musí stát dlouhodobě spravovat. Novela se týká zabaveného majetku, který rychle ztrácí hodnotu – zejména elektroniky a elektrospotřebičů, ale také aut.

3 minuty
Události: Zabavená auta a elektroniku bude stát prodávat rychleji
Zdroj: ČT24

V soudních sklepích či skladech se skrývá netušené bohatství – luxusní automobily, počítače a jiná drahá elektronika. Jsou to věci zabavené dosud neodsouzeným trestně stíhaným lidem. Většina z nich zdlouhavě čeká, co s nimi bude. Prodat je zatím není možné bez souhlasu majitele – resp. není jasný výklad zákona – a tak se z tří tisíc zajištěných automobilů loni podařilo prodat pouze tři auta.

V budoucnu to ale bude jinak, ministerstvo spravedlnosti v Parlamentu prosadilo svoji novelu, která upřesňuje, že je možné prodávat určitý zabavený majetek trestně stíhaných i bez jejich souhlasu. „Hlavní cíle spočívají v tom, že by se měla zefektivnit a hlavně snížit finanční náročnost správy zajištěného majetku,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. V případě, že soud obviněného osvobodí, dostane místo prodaného majetku pouze peníze.

Jenže Unie obhájců označila návrh za protiústavní. Porušuje podle ní presumpci neviny a omezuje i právo vlastnit majetek. „Je to na samém počátku trestního stíhání. Tady přichází trest již před provedeným dokazováním,“ upozornil člen prezidia Unie obhájců Marek Nespala.

Senátoři, kteří návrh nyní schválili, zdaleka nebyli jednotní. Ze 47 přítomných senátorů hlasovalo pro něj pouze 25. Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) označila novelu za citelný zásah do vlastnických práv obviněných či nepravomocně odsouzených. Finanční kompenzace přitom může být jen chabou útěchou. „Jsou věci, k nimž mají různé osoby různý vztah, ba citová pouta. Ta jim už nikdo tedy vlastně nevrátí,“ zdůraznila senátorka. Její postoj podpořil předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera s poukazem právě na negativní stanovisko Unie obhájců, která navrhovala zamítnutí novely. Naopak ministr Pelikán uvedl, že princip presumpce neviny není absolutní hodnotou. Podle něj by například ochranou domnělého vlastnického práva obviněného mohla být poškozena práva poškozeného.

Novela se týká zabaveného majetku, který rychle ztrácí hodnotu – zejména elektroniky a elektrospotřebičů, ale také aut. Pro stát bude jejich rozprodej navíc znamenat úsporu, teď totiž musí platit za využívání komerčních skladů nebo dokonce za péči o zabavené závodní koně. Novela také upřesňuje, jak musí stát o zabavený majetek pečovat, a také zabavování redukuje, nebude již možné například zabavit domácí zvíře. Navíc soudci budou mít nově přímo povinnost rozhodnout o propadnutí výnosů z trestné činnosti. „Bude se muset označit část majetku, která byla získána trestnou činností, a povinnost bude ten majetek zabrat,“ shrnul senátor Miroslav Antl (ČSSD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 6 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 6 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 6 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 9 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 10 hhodinami
Načítání...