Vláda odmítá doplácet soudcům, chce k Ústavnímu soudu

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky odmítá zpětně doplácet soudcovské platy a bude hledat cestu, jak celý případ dostat k Ústavnímu soudu. Vyplynulo to z dnešního jednání premiéra Bohuslava Sobotky s dotčenými ministry. Spor o platy v justici otevřel loňský verdikt Nejvyššího soudu, který rozhodl, že stát od roku 2002 vypočítával ústavním činitelům platy z nižšího základu, než měl. Náklady se odhadují na 1,7 miliardy.

Část rozhodnutí Nejvyššího soudu je ale podle Sobotky v rozporu s předcházejícím rozhodnutím Ústavního soudu, který se platy soudců zabýval. „Domníváme se, že podle rozhodnutí Ústavního soudu není nárok na zpětnou výplatu prostředků,“ poznamenal Sobotka. „Budeme hledat takové řešení, které bude odpovědné a bude šetrné vůči státnímu rozpočtu, čili musíme poměřovat všechna rizika, která tady v této chvíli existují pro veřejné rozpočty, a zvolit takovou cestu, která z pohledu státu bude právně a také ekonomicky nejbezpečnější,“ poznamenal premiér.

Podle ministryně Heleny Válkové (ANO) je důležité, aby dopad na daňové poplatníky byl co nejmenší, ale aby byl zároveň respektován princip právního státu. Podle ministryně mohou podat ústavní stížnost pouze účastníci sporu, který současnou debatu rozpoutal. Těmi jsou soudkyně, která žalobu k Nejvyššímu soudu podala, a předseda Okresního soudu Brno-venkov, proti kterému žaloba směřovala.

O problému bude ve středu jednat vláda a následně i koaliční rada s účastí ministryně práce a ministryně spravedlnosti.

Soudci by mohli žádat doplatky i čtyři roky zpětně

Vysvětlení celého sporu dávají údaje Českého statistického úřadu. Ten pravidelně zveřejňuje údaje o průměrné hrubé měsíční mzdě fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Ministerstvo práce a sociálních věcí údaj používalo při stanovení platové základny soudců a představitelů státní moci. Podle verdiktu Nejvyššího soudu však mělo ministerstvo správně vycházet z jiného údaje, který mzdy fyzických osob přepočítává na plné úvazky. Dosud používaný údaj totiž zahrnuje zkrácené úvazky, které průměr stlačují níž.

Jak zjistila ČT, podle analýzy ministerstva spravedlnosti by mohli někteří soudci žádat doplatky platů i čtyři roky zpětně; dosud se přitom mluvilo o letech třech jako hranici promlčení lhůty. Ministerstvo spravedlnosti, které dlužnou částu vyčísluje, odhaduje náklady na 1,7 miliardy korun. Většina z této sumy by šla právě soudcům. V případě (zmiňovaného čtvrtého) roku 2011 doplatky dosahují čtyřiadvaceti milionů. V letech dalších, včetně letoška, by to byly vyšší částky a celková suma tvoří více než 1,2 miliardy. Dorovnání platů státních zástupců by státní kasu přišlo na víc než 400 milionů.

Podle ministerstva financí jde ale o částku ještě vyšší. Jak v Událostech, komentářích uvedl první náměstek Lukáš Wagenknecht, náklady by se mohly dostat až na tři miliardy korun – 2,5 miliardy za uplynulé tři roky a půl miliardy korun. „Samozřejmě neříkáme, že ty peníze jen tak najdeme. Prostor pro úhradu těchto prostředků je v rezervách jednotlivých rezortů nebo ve vládní rozpočtové rezervě,“ prohlásil.

Rychetský: Být politik, nic nedoplácím

Podle představitelů české justice představuje zpětné doplacení platů jen napravení chyby, jíž se stát dopustil. Už během dne ale bylo zřejmé, že mezi politiky sílí tlak, aby stát doplatky nevyplácel.

„Pokládám stále za neuvěřitelné, že bychom měli vyplatit soudcům zpětně za tři roky částku kolem 1,7 miliardy korun,“ prohlásil ještě před jednáním se svými vládními kolegy předseda kabientu Bohuslav Sobotka - a vzácně se tak shodl s názorem opozice. „Považoval za absurdní a víceméně i neobhajitelné před občany, aby se vláda rozhodla vyplácet zpětně všechny finanční prostředky,“ konstatoval šéf ODS Petr Fiala. Sám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský navíc prohlásil, že kdyby se rozhodoval politicky, platy by nevyplácel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 2 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a pravděpodobně byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 10 mminutami

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 42 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 4 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 5 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...