Černoch: Zákon proti radikálům vezmeme od radikálů. Nevadí nám to

Praha – Iniciativu Islám v České republice nechceme (IVČRN) tvoří radikálové, Úsvitu to ale nebrání v práci s jejich novelou církevního zákona, který má zabránit šíření náboženského fanatismu. V Interview ČT24 to prohlásil šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.
Video Černoch z Úsvitu: Radikální myšlenky chceme zablokovat
video

Černoch z Úsvitu: Radikální myšlenky chceme zablokovat

„Jsou to radikálové, ale v této chvíli to není náš problém. Nebojíme se spojení s touto iniciativou,“ uvedl Černoch v rozhovoru se Světlanou Witowskou. Právě IVČRN organizovala páteční demonstraci na Hradčanském náměstí, na které proti islámu demonstrovaly stovky (a podle některých odhadů tisíce) lidí včetně zástupců Úsvitu a ODS.

Marek Černoch zde také deklaroval zájem převzít od protiislámské inciativy novelu zákona o církvích, která si klade za cíl zabránit šíření radikálních myšlenek. Církev nebo náboženskou společnost, jež by v Česku žádala o zvláštní práva, by podle IVČRN musela prověřit BIS, zda pro zemi nepředstavuje bezpečnostní ohrožení. Mezi zvláštní práva se řadí výuka náboženství na státních školách, duchovní v armádě a ve vězení, konání církevních sňatků nebo zřizování církevní škol.

„Tato novela nemá s rasismem a xenofobií nic společného a říci 'my to nechceme jenom proto, že jste radikál', je špatná cesta,“ vysvětlil kroky své strany Černoch.

Herman: Úsvit se vlamuje do otevřených dveří

Ministr kultury Daniel Herman ovšem záměr Okamurovy strany odmítl – argumentoval mj. tím, že čeští muslimové v horizontu deseti let privilegia nezískají, protože Ústředí muslimských obcí nezveřejňuje výroční zprávy. „Je to pouhé populistické vlamování do otevřených dveří,“ dodal na adresu Úsvitu. „Ani se nás nedotázali, jak ta legislativa v tuto chvíli funguje. To, co navrhují, už v tuto chvíli existuje. Bezpečnostní orgány činnost církví pravidelně monitorují už teď. Zkoumá se navíc řada dalších věcí včetně věrouky. Je to velmi přísný proces.“

Debatu o islámu otevřel lednový teroristický útok muslimských radikálů na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo. Černoch ale popřel, že by se jednalo jen o populistický krok motivovaný snahou získat voličské hlasy (podle prosincových průzkumů veřejného mínění se Úsvit pohybuje pod hranicí volitelnosti). Novela podle něj není primárně namířená proti islámu, ale vztahuje se na jakékoli náboženství. „Neřešíme věci jen na deset let, řešíme je do budoucna,“ reagoval na Hermanova slova. „Náš návrh je jen pojistka, je to jen brzda v případě, že by náboženství začalo projevovat tendence radikalismu.“