Muž ze Vsetínska se k ÚS obrátil poté, co mu obecné soudy za vyhýbání se testům vyměřily pokutu 10 tisíc korun. K odběru vzorků ho prý nemůže nikdo nutit. Navíc by vlastně mohl poskytovat důkaz sám proti sobě. „Z hlediska přiměřenosti sledovaného cíle a použitých prostředků se vyšetření v žádném případě nejeví jako neproporcionální,“ uvedl soud.
Podle mluvčího soudu Michala Spáčila proto ÚS zvýšil význam testů DNA v české justici. Soudy k nim mohou přistupovat hned jako k prvnímu důkazu ve sporech o otcovství, ačkoliv zákon předpokládá jiný postup.
„Zájem dítěte v těchto případech podle ústavních soudců je to nejdůležitější. Pro muže, kteří popírají otcovství, to znamená, že se musejí podrobit DNA testům, jinak jim hrozí vysoké pokuty,“ potvrdila soudkyně ÚS Ivana Janů.
Ve sporech o otcovství zákon předpokládá, že bude soud nejprve zkoumat, zda údajný otec s matkou dítěte souložil v době, kdy počala. Teprve když tuto skutečnost prokázal, bylo na žalovaném muži, aby dokazoval, že otcem není a nařizovaly se krevní zkoušky a znalecké posudky z gynekologie či antropologie.
Podle ÚS je tato koncepce již překonaná. „Není vadou řízení, pokud soud přímo přistoupí ke znaleckému dokazování metodami DNA diagnostiky,“ uvedli ústavní soudci.