Záchranáři chtějí stejné pracovní výhody, jako mají hasiči a policisté

Karlovy Vary - Asociace záchranných zdravotnických služeb chce získat pro pracovníky v tomto oboru podobné výhody, jako mají například hasiči nebo policisté. Chce, aby sociální podmínky srovnatelné s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému byly zabudovány do připravovaného zákona o záchranných službách.

 „Vzhledem k požadované vysoké odbornosti a náročnosti na psychickou a fyzickou zátěž a nutným hlubokým zkušenostem a zažitým pracovním návykům u zaměstnanců pracujících u ZZS ČR se jedná o velmi nízké nároky,“ domnívá se ředitel karlovarské záchranné služby Ivo Tukinski.

Důvodem požadavku je podle Tukinského snaha udržet si zaměstnance, aby neodcházeli za prací do zahraničí nebo méně náročných zdravotnických oblastí.

Záchranáři chtějí například jednorázové odchodné při odchodu z řad pracovníků ZZS kvůli úrazu, rentu při splnění podmínky alespoň 15 let práce ve výjezdové skupině, výslužné po uplynutí určité odpracované doby u ZZS ČR stejně jako u ostatních složek IZS, rekvalifikační hrazené kurzy při vynucené změně zaměstnání z důvodů změny zdravotního stavu. Požadují také při předčasném odchodu do důchodu vyrovnávací příplatek k nižšímu důchodu až do dosažení důchodového věku.

Asociace již ustanovila pracovní skupinu, která má za úkol o sociálních a pracovních podmínkách svých zaměstnanců jednat s ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími subjekty.