Legendární letoun L-200 Morava odstartoval směr severní pól

Praha - Na severní pól směřuje legendární letoun československé výroby L-200 Morava, který dnes odstartoval z letiště Aero Vodochody. Krátce po 9:00 stroj z 50. let minulého století se dvěma piloty Petrem Boldem a Richardem Santusem na palubě odletěl v doprovodu dalšího letounu ze stejného období.

Expedicí chtějí oslavit 90 let od vzniku československého letectva a 50 let od zahájení výroby právě těchto letounů. Zároveň má expedice upozornit na výkonnost letounu, jehož první prototyp vzlétl 8. dubna 1957 z letiště mateřského závodu Let v Kunovicích. 
 
Pokud posádka získá povolení, pak dalším cílem bude Tromsö, nejsevernější letiště v Norsku. Tam pak budou piloti čekat na vhodné počasí k přeletu na Špicberky. Podle plánu by měli být na tamním letišti Longyearbyen kolem 4. dubna.
 
V druhé fázi expedice by piloti měli překonat vzdálenost více než 1 000 kilometrů nad oceánem směrem k severní točně, a poté přistát na ruské základně Borneo, která stojí na ledové kře. Během tankování nesmějí vychladnout motory, palivo musejí tedy doplnit ruční pumpou za chodu celého stroje. Ta je vzdálena asi 150 kilometrů jižně od pólu a je přechodně zřízená na ledové kře.
 
Velkou motivací pilotů bylo dokázat něco, co se ještě nikomu nepovedlo - s kultovním letadlem dosáhnout severního pólu. Podle Bolda bude úspěšnost expedice záviset na počasí. Předpokládá se, že v době výpravy by se teploty měly v arktické oblasti pohybovat kolem minus 35 až minus 25 stupňů Celsia.
 
Podle Bolda, který letoun koupil do osobního vlastnictví, si tento „kultovní“ stroj zaslouží podobný let. Zároveň ale připouští, že výprava je mimořádně náročná a také nebezpečná. Mimo nepřízně počasí musejí piloti počítat s nouzovým přistáním na kře nebo i do vody. Součástí jejich výbavy jsou neoprenové obleky, člun i kulovnice pro případ, že by na ně zaútočili lední medvědi. Návrat posádky se předpokládá v druhé polovině dubna.
 
V době expedice se ve stejné oblasti budou zřejmě pohybovat také další Češi, kteří směřují k severnímu pólu. Režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký a polárník Miroslav Jakeš by tam měli dorazit 13. dubna. Minulý víkend tam odjela také první Češka Miluše Netolická, která spolu se dvěma muži hodlá k cíli vyrazit ve středu na lyžích a se saněmi taženými psím spřežením.