Hrad zaplatil dluh, katedrále už exekuce nehrozí

Praha - Správa Pražského hradu (SPH) uhradila částku, kvůli které byla na některé objekty Hradu včetně katedrály sv. Víta vyhlášena exekuce. Reagovala tak na chystaný krok pražského arcibiskupství, které chtělo od společnosti Gema Art Group pohledávku odkoupit a zažehnat hrozbu exekuce. Pokud asi 1,4 milionu korun došlo na účet exekutora, je podle právního zástupce Gema Art Group Antonína Janáka katedrála odblokována.

Firma nabídla pohledávku za korunu. Touto symbolickou sumou chtěla podle místopředsedkyně představenstva Kateřiny Kočové firma ukázat, že její hlavní ambice spočívala v nalezení smírného řešení, že jí nešlo jen o peníze. „Protože ještě některé spory kolem exekuce pokračují, doporučím klientovi, aby peníze ponechal na účtu exekutora,“ řekl Janák.

Soud exekuci nařídil již v červnu loňského roku, v polovině března nabyla právní moci, když Městský soud v Praze odmítl odvolání SPH proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého správa nemůže s nemovitostmi volně nakládat. „Peníze odešly z našeho účtu 27. března,“ řekl dnes David Šebek z tiskového oddělení prezidentské kanceláře.

„Okamžikem právní moci (doručením) rozhodnutí soudu o odmítnutí odvolání banka automaticky uvolní příslušnou finanční částku na účet exekutora, a tím bude pohledávka zcela uspokojena,“ sdělil minulý týden ředitel správy Hradu Ivo Velíšek. Exekutor podle něj poté učiní oznámení katastrálnímu úřadu a exekuce vázaná na nemovitosti Správy Pražského hradu bude okamžitě vymazána.

Místopředsedkyně představenstva společnosti Kateřina Kočová také popřela informace, podle nichž je jedna z divizí společnosti Gema Art v likvidaci. Gema Art Group je především restaurátorská společnost, Gema Art je nakladatelství a podílí se i na pořádání výstav.