Přemysl Sobotka měl namířeno do Paříže - doletěl jen na Ruzyni

Praha - Letadlo, které mělo dnes dopravit předsedu senátu Přemysla Sobotku do Paříže, ukončilo svůj let z letiště Kbely předčasně v Ruzyni. Vládní stroj Challenger měl blíže nespecifikované problémy s automatickým pilotem, porucha ale nebyla podle armády závažná. Asi po dvou hodinách se Sobotka do cíle vydal náhradním letadlem typu Jak-40.

Plánovaný program jednání se podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu Petra Kostky bude muset zhustit do odpoledne. Kromě parlamentních jednání, která souvisejí s blížícím se předsednictvím Česka v Evropské unii, má delegace večer v Invalidovně zahájit výstavu o
meziválečném Československu a jeho spojenectví s Francií.

Poruchy starších vládních letounů nebyly v minulosti něčím výjimečným. Naposledy loni v říjnu právě Challenger kvůli podezření na závadu řízení nedopravil šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga a vicepremiéra Alexandra Vondru do Lucemburska na zasedání ministrů zahraničí EU. Závada akumulátoru u letounu Tu-145M zase narušila program návštěvy prezidenta Václava Klause v Japonsku. Před dvěma lety musel Challenger s Klausem na palubě nouzově přistát v Mnichově kvůli prasklině v čelním skle. Vládní letouny často zrazovaly rovněž bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu.

Vláda kvůli stále častějším potížím s letouny nakonec rozhodla, že vládní letku obnoví nákupem dvou nových airbusů A-319 CJ. Tyto letouny se loni staly páteří armádního dopravního letectva. Celkem loni armáda převážela vládní činitele při 244 cestách, které trvaly asi 1 224 hodin. O rok dříve to bylo 232 letů, které trvaly asi 1 065 hodin.