Policie obvinila řidiče ostravské tramvaje z obecného ohrožení

Ostrava - Policisté obvinili z obecného ohrožení 24letého řidiče, který 11. dubna pravděpodobně zavinil tragickou čelní srážku dvou tramvají na ostravské jednokolejné trati. Tři lidé při nehodě zemřeli, desítky dalších utrpěly zranění. Řidiči teď hrozí až deset let vězení. Provoz na trati byl obnoven včera.

„Obviněný si rozhodnutí o zahájení trestního stíhání dnes převzal. Bližší informace nemůžeme v této chvíli sdělit,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská. Kriminalisté ze speciálního týmu, který vyšetřuje nehodu tramvají, k dnešnímu dni vyslechli pět desítek cestujících.

Kromě pochybení ze strany řidiče, který pravděpodobně zapomněl na křížení s protijedoucí soupravou, prošetřují i to, zda chybu neudělalo i vedení dopravního podniku, když trať lépe proti selhání lidského faktoru nezabezpečilo.

Aby se nehoda neopakovala, dopravce přijal několik opatření, která by další tragédii měla zabránit. Technici na trati instalovali na čtyřech místech výstražná oranžová světla, která mají řidiče upozornit na to, že vjíždí na rizikový jednokolejný úsek. Navíc si bude muset vždy vyžádat souhlas dispečera.

Nově u tratí také visí tabule s nápisem Odhláška, která má povinnost volat dispečerovi ještě zvýraznit. Dopravní podnik navíc na trati snížil rychlost o 20 kilometrů v hodině. Tramvaje nyní mohou jezdit maximálně 40 kilometrů v hodině.

Bilance nehody byla tragická. Tři lidé zemřeli a desítky dalších utrpěly zranění. V péči lékařů ostravské městské nemocnice je nyní ještě sedm zraněných cestujících. Mladá žena, která po nehodě předčasně porodila zdravou holčičku, by mohla být ještě dnes propuštěna do domácí péče. Zlepšuje se i zdravotní stav řidiče, který byl ze zavinění nehody obviněn. „Ten by mohl být propuštěn v nejbližších dnech,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Dlabalová. Dodala, že v péči lékařů zůstává zatím i narozené miminko.

Zdravotní stav dalších zraněných cestujících je stabilizovaný. Stejně na  tom jsou i pacienti, kteří po nehodě skončili v ostravské fakultní nemocnici. „V naší péči zůstává pět zraněných,“ řekl mluvčí zdravotnického zařízení Tomáš Oborný.