V dolní komoře uspěla jen velmi těsně a až v opakovaném hlasování. Opozice pro ni totiž ruku nezvedla. „Ta novela je úplně o ničem, nepomůže nijak,“ vyjádřila se stínová ministryně pro ženu a rodinu Anna Čurdová z ČSSD. Z původní předlohy tří koaličních poslanců podle ní při jednání ve výborech vypadla ta nejdůležitější část, která měla dát soudům pravomoc žádat banky, pojišťovny, pošty či třeba státní orgány o různé informace o dlužnících výživného.
Jeden ze spoluautorů novely, poslanec ODS David Kafka, však neměl proti této úpravě námitky. Schválený text počítá mimo jiné i s tím, že obecní úřady obcí s rozšířenou působností by měly lidem, kteří se výživného domáhají, pomáhat s podáním k soudu.
Původní novela by podle soudců porušila demokratické principy
Na rozdíl od opozice jsou soudci rádi, že zákon v původním znění neprošel. Domnívají se, že by porušoval jeden z principů demokratického státu, pokud by se soud mohl dotázat advokáta na informace o jeho klientovi. Porušil by tím advokátovu mlčenlivost.
Koalice loni ve sněmovně odmítla návrh ČSSD, aby některým neúplným rodinám alimenty vyplácel stát. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) přitom tehdy argumentoval i tím, že vládní poslanci připravili novelu, která bude řešit problémy s vymáháním výživného lépe.