Topolánek: V Klausově názoru na konflikt chybí podíl Ruska

Praha - Premiér Mirek Topolánek se domnívá, že v názoru prezidenta Václava Klause na gruzínsko-ruský konflikt chybí podíl Ruska. Topolánek dnes novinářům řekl, že má jiný názor než hlava státu. Podle něj Gruzie reagovala na předem připravenou provokaci Moskvy. Podle Klause nese rozhodující podíl odpovědnosti za konflikt gruzínská strana. Topolánkův kabinet bude o situaci na Kavkaze jednat ve středu.

Premiér konstatoval, že za zahraniční politiku v Česku je zodpovědný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg i celá vláda. „Prezident z ústavy není odpovědný. V tomto smyslu to beru spíše jako komplikaci směrem k dalším zemím,“ uvedl Topolánek.

Zopakoval, že „mírotvorná role“ ruských vojsk na Kavkaze je podobná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Klaus však toto přirovnání odmítl. „Ta paralela neobstojí vůbec, protože v roce 68 Československo nenapadli Rusové, ale komunismus,“ myslí si tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Topolánek si myslí, že k akcím Ruska také přispělo nepřizvání Gruzie mezi členské státy NATO na letošním aliančním summitu v Bukurešti. „(Premiér) Vladimir Putin ukázal, kdo dneska vládne Rusku,“ podotkl Topolánek.

Prezident v úterý za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii a za viníky války označil gruzínské politiky. „V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální,“ napsal Klaus. Naopak vláda v čele s premiérem Topolánkem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem se kloní spíše na stranu Tbilisi.

„Ten iniciální prvek udělala ruský armáda, která už stála na hranici od 4. srpna a gruzínská rozvědka velice dobře věděla, že hlavním cílem, zejména po projevu pana Lavrova, není pomoc osetinským separatistům, ale zničení tbiliské vlády,“ vysvětluje senátor Jaromír Štětina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 59 mminutami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 1 hhodinou

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 10 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 11 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 11 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 11 hhodinami

Česko o humanitární krizi v Gaze nemlčí, míní Bartošek

Česko nemlčí ani nestojí stranou, prohlásil v souvislosti s humanitární krizí v Pásmu Gazy místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o tom, aby bylo otevřeno mnohem více humanitárních koridorů, aby se k potřebným humanitární pomoc dostala,“ řekl s tím, že tuzemsko „možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou poctivou diplomacii“. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníkovou také zmínil, že Česko do Gazy distribuovalo humanitární pomoc za dvaadvacet milionů korun.
před 12 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 14 hhodinami
Načítání...