Premiér konstatoval, že za zahraniční politiku v Česku je zodpovědný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg i celá vláda. „Prezident z ústavy není odpovědný. V tomto smyslu to beru spíše jako komplikaci směrem k dalším zemím,“ uvedl Topolánek.
Zopakoval, že „mírotvorná role“ ruských vojsk na Kavkaze je podobná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Klaus však toto přirovnání odmítl. „Ta paralela neobstojí vůbec, protože v roce 68 Československo nenapadli Rusové, ale komunismus,“ myslí si tajemník prezidenta Ladislav Jakl.
Topolánek si myslí, že k akcím Ruska také přispělo nepřizvání Gruzie mezi členské státy NATO na letošním aliančním summitu v Bukurešti. „(Premiér) Vladimir Putin ukázal, kdo dneska vládne Rusku,“ podotkl Topolánek.
Prezident v úterý za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii a za viníky války označil gruzínské politiky. „V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální,“ napsal Klaus. Naopak vláda v čele s premiérem Topolánkem a ministrem zahraničí Schwarzenbergem se kloní spíše na stranu Tbilisi.
„Ten iniciální prvek udělala ruský armáda, která už stála na hranici od 4. srpna a gruzínská rozvědka velice dobře věděla, že hlavním cílem, zejména po projevu pana Lavrova, není pomoc osetinským separatistům, ale zničení tbiliské vlády,“ vysvětluje senátor Jaromír Štětina.