Obec musí dědičce rodu Walderode vydat les, verdikt ovlivní i další spory

Žďárek (Liberecko) - Obec Žďárek u Turnova musí vydat Johanně Kammerlanderové, dědičce po hraběti Karlovi des Fours Walderode, les o rozloze čtvrt hektaru. Nejvyšší soud v Brně (NS) tak potvrdil rozsudek Krajského soudu v Liberci. Rozsudek je určující pro nižší soudy i v jiných restitučních kauzách rodu Walderode. Obec stanovisko soudu respektuje. O podání opravného prostředku k Ústavnímu soudu zatím neuvažuje.

„Podle Nejvyššího soudu se Walderode za druhé světové války neprovinil proti zájmům Československé republiky. K československému lidu byl naopak velmi loajální. Ukrýval například zbraně před fašisty na zámku Hrubý Rohozec,“ prohlásil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Restituční kauzy rodu Walderode projednávají i Okresní soudy v Semilech a v Jablonci nad Nisou. Dědičce zatím s odvoláním na Benešovy dekrety žádný majetek nevydaly.

Žďárek se k NS dovolal i přesto, že by obci nevadilo, kdyby o téměř bezcenný les u železniční trati přišla. „Na Semilsku a Jablonecku ale Kammerlanderová žádá o mnohem větší majetky a chtěli jsme, aby se u Nejvyššího soudu konečně vyjasnilo, jestli jsou její nároky oprávněné,“ uvedla starostka obce Iva Havlíková.

Spory se táhnou už 16 let 

Walderode se o rodový majetek přihlásil v roce 1992, o deset let později ale zemřel. Kammerlanderová tedy jako dědička žádala v roce 2005 o pozemky a budovy v hodnotě přibližně 120 milionů korun. Majiteli jsou například město Turnov, Pozemkový fond, Lesy České republiky a Státní památkový ústav - vlastník zámku Hrubý Rohozec. Podle turnovského místostarosty Jaromíra Pekaře může rozhodnutí NS ovlivnit i restituční kauzy šlechtických rodů Valdštejnů a Aehrentalů, jimž v Turnově a okolí také patřily velké majetky.

Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek na základě Benešových dekretů bezprostředně po skončení druhé světové války. V roce 1947 mu úřady československé státní občanství vrátily. Po komunistickém puči v únoru 1948 emigroval a o občanství znovu přišel. V roce 1992 mu ho ministerstvo vnitra opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se ale objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. „Walderode byl ve wehrmachtu. Patřil také mezi členy Henleinovy SDP,“ řekl polistopadový turnovský místostarosta Josef Kunetka.

Šlechtické rody už získaly zpět desítky zámků

České soudy v minulosti přiznaly bývalý majetek například rodu Kinských. Získali zpět například zámek v Chlumci nad Cidlinou nebo hrad Kost. Kolowratové dostali zámky v Rychnově nad Kněžnou, Černíkovicích nebo Týnci u Klatov. Lobkowiczové při restituci získali 16 zámků, mezi nimi i Lobkowiczký palác v Praze. Orlická větev rodu Schwarzenbergů, reprezentovaná Karlem Schwarzenbergem, získala zámky Orlík, Čimelice a Sedlec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 2 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 5 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 6 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Policie navrhla obžalovat 10 lidí a 16 firem v kauze libereckého dopravního podniku

Policie navrhla obžalovat deset lidí a šestnáct firem kvůli korupci a zmanipulování veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vedou stíhání mimo jiné pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku a podplacení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Policie navrhuje obžalovat Okamuru a SPD kvůli předvolebním plakátům

Policie chce poslat před soud předsedu SPD Tomia Okamuru i samotné hnutí. Kauza se týká plakátů z loňské předvolební kampaně. Vyplývá to z vyjádření šéfa dozorového Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jana Lelka. O žalobě zatím ale státní zástupce nerozhodl. Sněmovna kvůli případu vydala Okamuru k trestnímu stíhání. To policie zahájila v únoru. Viní jeho i SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky vězení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Začala stavba dalšího úseku D6

U Bochova na Karlovarsku začala stavba dalšího úseku dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek Žalmanov–Knínice bude téměř sedm kilometrů dlouhý a stát bude přes dvě miliardy korun. Stavba by měla být hotová v listopadu 2027. Do Karlových Varů budou zbývat už jen dva úseky. S jejich dokončením se počítá do roku 2028.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...