Klaus s Topolánkem obědval už potřetí, opět bez manželek

Lány (Kladensko) - Prezident Václav Klaus a předseda vlády Mirek Topolánek se opět sešli na tradičním novoročním obědě. Klaus se v roli prezidenta účastnil novoročního setkání už pošesté, s Topolánkem obědval potřetí. Součástí rozhovorů byla domácí i státní témata, především ale české předsednictví EU a konflikt v Gaze. Prezidenta znepokojil hlavně dementovaný výrok mluvčího premiéra pro předsednictví EU Jiřího Potužníka.

Státníci spolu hovořili i o zahraničních misích české armády. Klaus uvedl, že předjednávání podpory misí s opozicí se mu nezdálo dostatečné: „Jistý pocit absence dialogu jsem měl.“ Premiér ale prezidenta ujistil, že pro kompromisní návrh už má získanou potřebnou podporu opozice. V rámci domácí politiky nabídl Topolánek Klausovi místo v Národní ekonomické radě. Nakonec v ní ale po společné dohodě usedne hradní kancléř Jiří Weigl.

Klaus: Při rozhovoru stydla polévka, nebylo to zdvořilostní setkání

Video Brífink Václava Klause a Mirka Topolánka
video

Brífink Václava Klause a Mirka Topolánka

Na chystané změny ve vládě při obědě nedošlo. Premiér odmítl podrobnosti sdělit i médiím: „Není to informace, která je v tuto chvíli veřejně dostupná.“ Reagoval pouze na výzvu Jiřího Čunka, aby z vlády odešel ministr financí Jiří Kalousek. Čunkův návrh označil za úsměvný, Kalousek je podle něj jedním z nejlepších ministrů KDU-ČSL za poslední roky. Jednání ohledně personálních změn ve vládě jdou podle Topolánka jiným směrem.

Oba státníci uvedli, že mezi sebou mají přátelský vztah, podle Klause byl ale rozhovor především pracovní a návštěvu nelze označit za zdvořilostní: „Rozhovor byl takový, že stydla polévka. Byl naprosto věcný a nebylo to zdvořilostní setkání, to říkám zcela vážně.“ Oběd proběhl stejně jako loni bez manželek. Topolánek přiznal, že nesplnil slib, který dal minulý rok prezidentově manželce Livii. Tehdy uvedl, že si svůj osobní život vyřeší a přijde se svou partnerkou. Protokolární důvody nedovolují, aby se oběda zúčastnila současná premiérova přítelkyně Lucie Talmanová ani manželka Pavla, se kterou žije Topolánek v odluce.  

Novoroční menu:

  • Předkrm: Mrkvový salát s jablky
  • První chod: Bramborová polévka
  • Druhý chod: Brambory se zeleninou a kuřecí steak
  • Dezert: Sorbet