Vedení KDU-ČSL doporučilo odvolat Miroslava Kalouska z vlády

Praha - Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek by měl být na doporučení předsednictva KDU-ČSL odvolán z vlády. Po celodenním jednání strany to oznámil předseda strany Jiří Čunek. Lidovci jednali za zavřenými dveřmi už od půl osmé ráno. Situaci odstartovalo rozhodnutí premiéra Mirka Topolánka zahájit personální změny ve vládě. Konečné slovo by mělo padnout na jednání celostátního výboru i celostátní konference strany, které Čunek svolal na pátek.

Jako první opustil předčasně jednání kvůli jiným povinnostem právě ministr financí Miroslav Kalousek, jehož odvolání Čunek prosazoval. Rozhodnutí předsednictva ho nepřekvapilo: „Hlavní výtka, která zazněla, byla, že jsem sice vynikající ministr financí pro ČR, ale špatný ministr pro KDU-ČSL. Protože v devítičlenném předsednictvu bylo s takovouto optikou pět funkcionářů, dopadlo hlasování pět ku čtyřem.“ Dodal, že takovou optiku zásadním způsobem odmítá. 

Kalousek:

"Složil jsem ústavní slib a beru ho vážně, nebudu nikdy dělat juránkovskou
politiku: 'Je jedno, jaké to bude pro republiku, důležité, když to bude
dobré pro stranu'."

Video Reportáž Olgy Málkové, Alice Schinabekové a Jana Šenkýře
video

Reportáž Olgy Málkové, Alice Schinabekové a Jana Šenkýře

Reportáž Olgy Málkové, Alice Schinabekové a Jana Šenkýře

U 6:1:2009

Brífink po jednání předsednictva KDU-ČSL

Události, komentáře: Kdo z Lidovců na odstřel?

Premiér Topolánek, který je podle ústavy zodpovědný za personální složení vlády bez ohledu na rozhodnutí jednotlivých stran, přitom Kalouska ve vládě chce a na dnešní tiskové konferenci ODS potvrdil, že z postu ministerstva pro místní rozvoj by měl v rámci rekonstrukce vlády odejít naopak Jiří Čunek: „Pravdou je…, že můj návrh na rekonstrukci lidoveckých ministrů padl v tom rozsahu odchodu Jiřího Čunka.“ Čunek je ale podle svých slov přesvědčen, že premiérův návrh nemohl být míněn vážně: „My jsme tuto alternativu v zásadě vůbec neprojednávali.“ 

Konkrétní důvody Kalouskova odvolání Čunek neuvedl 

Čunek dnes jasně nesdělil, proč by měl ministr z funkce odejít. Odmítl i možnost, že by za vším byl osobní spor: „Nemám s panem Kalouskem spor jako Jiří Čunek, není to spor dvou lidí, je to záležitost politického rozhodnutí.“  Konkrétněji se ovšem vyjádřit nechtěl: „Teď nic zdůvodňovat nebudeme, necháme to na celostátním výboru a celostátní konferenci.“ V médiích se už dřív objevily informace, že se lidovcům nelíbí, že se Kalousek chová více jako ministr ODS než KDU-ČSL.

Místopředseda strany Roman Línek po rozhovoru s premiérem uvedl, že návrh na odvolání Kalouska přišel jako reakce na prvotní možnost odchodu předsedy Čunka. I přes vnitrostranické spory by však podle Línka v současné vládě mělo vzhledem k českému předsednictví EU setrvat všech pět lidoveckých ministrů.

Horkým kandidátem na Kalouskův post je podle Čunka ekonom a analytik ČSOB Tomáš Sedláček. Ten ale dnes uvedl, že nechce působit jako beranidlo proti současnému ministrovi financí: „Není mým posláním hrát tuto mediální roli v současném vnitrostranickém boji. Záležitost považuji za ryze vnitřní věc KDU-ČSL, ve které jsem nikdy nebyl aktivní, žádnou roli nehrál a hrát nechci ani v tomto sporu.“

Většina krajských lídrů stojí za Kalouskem

Podle většiny lidoveckých lídrů z krajů by měl Kalousek ve vládě zůstat. K předsedovi strany Jiřímu Čunkovi se kloní představitelé KDU-ČSL z Olomouce a Brna. Vedení lidovců Zlínského, Pardubického a Libereckého kraje vyhraněný názor nemá. Někteří si myslí, že by v kabinetu měli dál být oba politici.

Tomáš Sedláček - makroekonomický analytik ČSOB
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24