Línek: Ve vedení KDU-ČSL by mělo dojít ke změně

Praha - První místopředseda KDU-ČSL Roman Línek se domnívá, že by ve vedení KDU-ČSL mělo dojít ke změně. Sám podle svých slov zváží, zda a na jakou funkci bude kandidovat. Pokud se ale předseda Jiří Čunek nerozhodne k nějakému kroku, počkají lidovci se změnou vedení pravděpodobně do červnového stranického sjezdu. Čunkův odchod z vlády nebyl podle Línka pro stranu výhodný, ale byl zodpovědný pro politiku státu, na které se KDU-ČSL podílí.

O možných změnách ve vládě jednala strana s premiérem Mirkem Topolánkem v neděli i dnes dopoledne. Výsledkem byla rezignace předsedy strany Jiřího Čunka na všechny vládní funkce. „Myslím, že v dané situaci, která eskalovala posledním týdnem, je to správné a moudré rozhodnutí. Já ho schvaluji a jsem rád, že k němu Jiří Čunek dospěl,“ reagoval Línek. Pro KDU-ČSL je to podle něj v nelehké situaci dobrá vizitka, že umí v krátkém čase řešit i složité situace.

Lidovci tak nyní ve vládě nemají prvního ani druhého muže strany, což by Čunkovu pozici předsedy lidovců mohlo ohrozit. Podle Línka ale KDU-ČSL nebyla nikdy stranou jednoho muže, a pokud se sám Čunek nerozhodne k nějakému kroku, žádná referenda nebo testování důvěry není ve straně zvykem: „Myslím, že počkáme do sjezdu.“ Ohrožení vlády se Línek neobává. Protože se nemění ani rozdělení resortů, nejsou podle něj nutné ani žádné dodatky ke koaliční smlouvě.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Línek patřil v KDU-ČSL k té skupině politiků, která požadovala, aby ve vládě zůstali oba diskutovaní lidovečtí ministři: „Kryju záda KDU-ČSL, ne Čunkovi, nebo Kalouskovi.“ U lidovců se navíc v souvislosti s osobnostmi Čunka a Kalouska také rozhořel spor o další směřování strany. Debata o tom, kam bude v příštích letech KDU-ČSL směřovat, ale podle Línka patří na krajské konference a avizovaný červnový sjezd: „Myslím, že je to naše záležitost, kterou bychom v tuto chvíli neměli příliš obtěžovat veřejnost. Minulý týden se to bohužel zvrtlo.“