ČR patří mezi poslední země EU, kde nejsou zakázané fyzické tresty

Praha - Fyzické tresty mířící na hlavu zná devadesát procent českých dětí. Podle Evropské unie je ale taková výchova nepřípustná. Její zástupci se na tom shodli na jednání v Praze. Česká republika patří mezi poslední čtyři země sedmadvacítky, kde tvrdé fyzické tresty nejsou zakázané. Rána do hlavy se přitom v 19 zemích Evropské unie považuje už za nepřiměřený fyzický trest. Skoro třetina Čechů si ale myslí, že facka tělesný trest není. Trend takzvané pozitivní výchovy chce prosazovat celorepubliková kampaň Stop násilí na dětech, která startuje během několika dní.

„Dostal jsem pohlavek, když jsem zapomněl udělat úkol a řekl jsem mámě, že žádný nemáme,“ uvedl jedenáctiletý Lukáš. Ve Švédsku zakázali bití dětí před 30 lety. Dnes tam dá facku na tvář jen jedno procento rodičů. „Já si vzpomínám, když to bylo u nás poprvé představeno, tak se o tom samozřejmě debatovalo, teď už nikdo neuvažuje o tom, že bychom se tohoto zákona měli zbavit,“ řekla ČT švédská státní tajemnice ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí Karin Johanssonová.


Podle českého veřejného mínění ale mírný trest dítěti neuškodí. Není proto příliš nakloněné tomu, aby se facka zakázala. „Vždycky jsme se jako malí učili, že přípustné je plácnutí na zadek,“ dodal zmocněnec české vlády pro lidská práva Jan Litomíský. Otázkou tedy zůstává, jak pohlavek nahradit.

Dítě stačí chytit za ramena

Zavést právo dítěte na nenásilnou výchovu do zákona už chtěla bývalá ministryně Džamila Stehlíková, podle které nejde jen o pohlavek, ale i o zamezení týrání dětí. Odborníci tvrdí, že dítě například stačí chytit za ramena. „Držet a dívat se mu do očí, očima k němu promlouvat, to je hrozný, co jsi udělal, stačí to dítě zastavit a ono si to uvědomí,“ domnívá se předsedkyně Výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Částí Česka přecházejí silné bouřky, hrozí i přívalový déšť a kroupy

Severní polovinou Česka od úterního odpoledne přecházejí od západu silné bouřky, varovali meteorologové. Může foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině, hrozí přívalový déšť a kroupy. K večeru budou bouře pokračovat na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:25Aktualizovánopřed 14 mminutami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 35 mminutami

Čeští studenti zazářili na světové chemické olympiádě

Čtveřice českých středoškolských studentů si přivezla z prestižní Mezinárodní chemické olympiády (IChO) zlato, stříbro i bronz. Zazářili v konkurenci stovek studentů z celého světa.
před 38 mminutami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 3 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 5 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 9 hhodinami
Načítání...