Problémy u Rosnerových zřejmě vznikly z velkého počtu dětí

Vyškov - Problémy v rodině Rosnerových, kde údajně pěstouni Blažena a Lubomír týrali svěřené děti, pramenily z velkého počtu dětí. Vyplynulo to z dnešní výpovědi psycholožky Renaty Musilové u vyškovského soudu. Rosnerovi vychovávali za 26 let 15 dětí. Jsou obžalováni z týrání čtyř svěřenců, vinu však odmítají.

Musilová byla s rodinou léta v kontaktu, manželé s ní výchovné problémy konzultovali. „Dlouhodobě jsem přesvědčena, že ta rodina je příliš početná a že s dospíváním dětí jsou problémy, které jsou závažné i proto, že děti jsou odlišného etnika, postižené a zaostalé,“ uvedla. Počet dětí označila za problematický.

Že si na sebe Rosnerovi naložili přijetím mnoha dětí příliš velký úkol, vyznělo i z výpovědi učitele Marka Studnaře. Nejstarší děti prý chodily do školy dřív pečlivě oblečené a připravené. V posledních čtyřech letech prý byl viditelný pokles péče. Děti nenosily pomůcky a úkoly měly ledabyle napsané.

Musilová se dnes vyjadřovala i k videu natočeném na mobilní telefon jedním z dětí. Rosnerová na něm trestá další dítě, které se špatně ostříhalo. Musilová by prý nečekala, že se v rodině může něco takového stát. „Co mě překvapilo, byla délka toho afektu, jak nestačil jeden úkon, druhý úkon, pořád se to něčím živilo, to mi přišlo jako závažné,“ popsala. Zaskočilo ji prý také, že nikdo z přihlížejících nebyl překvapený, děti nekřičely, neplakaly. „Odehrávalo se to za tiché přítomnosti i nezletilých dětí a pana Rosnera,“ popsala. Vyslovila domněnku, že to nemuselo být poprvé.

Děti si na psychické a fyzické tresty stěžovaly i ve škole, učitel Studnař dnes potvrdil, že na ruce jednoho z dětí viděl hematom od ramene po loket. Zraněný učiteli řekl, že ho otec uhodil doma berlí. Studnař také řekl, že informace o neadekvátních fyzických trestech v rodině se časem kumulovaly. Studnař sdělení předával sociálním pracovníkům. Se zraněným dítětem šel také osobně k lékařce, aby hematom popsala a datovala dobu vzniku. Připadla na víkend. Podle Studnaře bylo dítě u prohlídky velice nervózní. „Při vysvlékání v ordinaci jsme zjistili, že je celý zpocený, mokrý, vynervovaný,“ řekl. Dítě prý také odvolávalo, že by ho zranil pěstoun.