Pošta rozjíždí franšízy v malých obcích

Praha - Státní Česká pošta, která si loni kvůli chystanému zavření nerentabilních poboček proti sobě popudila obyvatele i starosty malých obcí, vsadila na nový model. V přesvědčování starostů jí můžou pomoci franšízy. Míří s nimi na radnice či místní prodejny. První vzorová franšíza by měla vyrůst na Božím Daru.

„Chceme tam během dvou nebo tří měsíců otestovat propojení poštovních služeb s činností obecních úřadů, a pokud se to osvědčí, pak to nabídnout dalším obcím do 500 obyvatel. Je to výhodné pro obě strany,“ řekl šéf dozorčí rady pošty Zdeněk Zajíček.

„Přesuneme poštu na radnici, kterou právě rekonstruujeme, můžeme rozsah služeb rozšířit. Naše pošta je totiž otevřena jen tři hodiny denně,“ uvedl starosta Božího Daru Jan Horník. Radnice převezme zaměstnance pošty, který pro ni bude částečně pracovat, a pošta bude na jeho mzdu připlácet.

Poloviční franšízu už pošta rozjela začátkem dubna ve východních Čechách ve Vysokově a Šárovcově Lhotě, kde se radnice dohodly na zrušení pobočky. Služby zajišťuje mobilní pošta, která na místním úřadě nechává lidem nedoručené zásilky.

Pošta začne franšízy na část služeb zkoušet na dvou Jednotách v jižních Čechách. „Jsme dohodnuti. Když to bude přínos, je to cesta i pro další prodejny,“ řekl dnešním Hospodářským novinám šéf Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka.